FOTO: Počasie na Slovensku vyčíňa. Nočné búrky napáchali škody

Peter Minárik

Tlaková níž Daniel priniesla na Slovensko intenzívne búrky, zrážky a silný nárazový vietor. Nočné búrky napáchali aj materiálne škody a to predovšetkým na severovýchode nášho územia.

Naše územie je pod vplyvom presúvajúcej sa tlakovej níže Daniel, ktorá sa z oblasti Stredozemného mora dostala nad Alpy, kde sa prehĺbila a v nočných hodinách postúpila cez naše územie nad Poľsko.

Tlaková níž priniesla počas noci na naše územie výdatnejšie zrážky, búrky a aktuálne ešte stále prináša pomerne silný nárazový vietor, ktorý dosahuje silné poryvy predovšetkým na západe Slovenska.

Udreli tisícky bleskov

Počas noci sa začali pri presune tlakovej níže tvoriť predovšetkým v oblasti Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja intenzívne búrky. Tie počas noci priniesli na naše územie viac ako 2900 bleskov. Ako vidieť na mape, tak prevažná časť bleskov udrela na severozápade územia.

zaznamenané blesky počas noci, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky počas noci, zdroj: blesky.bourky.cz

Lokálne výdatne napršalo

Búrky nakoniec boli o niečo slabšie a menej početnejšie ako sa pôvodne očakávalo a na západnom a strednom Slovensku ani nespôsobovali škody. Jednalo sa len o zosilnenie zrážok, ktoré do týchto oblastí priniesli potrebnú vlahu. Lokálne spadlo aj cez 20 mm.

Spomedzi zrážkomerných staníc spadlo najviac zrážok na našom území v oblasti severozápadného Slovenska a to mierne cez 20 mm. Najviac zrážok zaevidovala zrážkomerná stanica SHMÚ v Čiernej Lehote, kde napršalo celkovo za uplynulých 24 hodín už 37 mm zrážok, pričom 28 mm spadlo počas nočných búrok.

Najmenej vlahy spadlo zatiaľ vo Východoslovenskej nížine a na západnom Slovensku, predovšetkým v okolí Bratislavy a Záhoria, kde v niektorých lokalitách spadlo menej ako 1 mm zrážok.

Búrky páchali škody

Najhoršia situácia bola na severovýchode Slovenska, kde večerné a nočné búrky páchali škody. Počas noci mali hasiči v okresoch Medzilaborce, Stropkov a Bardejov 5 výjazdov, pri ktorých zasahovalo 13 hasičov. Išlo prevažne o odstraňovanie prekážok z vozovky, čerpanie vody zo suterénov a pivníc rodinných domov.

Najdramatickejšia situácia nastala v obci Nižná Voľa, kde búrky spôsobili prívalové povodne, ktoré zaplavili niekoľko domov a povodeň a blato napáchali škody.

V dôsledku lokálnej prietrže mračien došlo k zaplaveniu suterénnych priestorov rodinných domov a miestnych komunikácií od nánosov zeminy. Galériu škôd z vyčíňania počasia nájdete pod článkom.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd