FOTO: Dnes sa pod Tatrami opäť objavili Kelvin-Helmholtzove oblaky

Veronika Salayová

Veľmi zriedkavý typ oblačnosti sa na Slovensku naposledy objavil v sobotu a dnes sa Kelvin-Helmholtzove oblaky objavili na našom území opäť. 

V sobotu sa v okolí Považskej Bystrice vyskytla veľmi zaujímavá oblačnosť, nazývaná Kelvin-Helmholtzova a o dva dni sa objavila opäť.

Dnes ju v poobedňajších hodinách okolo 16.00 hod. pozorovali spod Vysokých Tatier. Viacerí si tento nevšedný typ oblakov na oblohe všimli a zaznamenali ich aj na fotografiách. 

Zaujímavosťou je, že ide o zriedkavý typ oblačnosti, ktorý sa na našom území objavil už po druhý raz v priebehu troch dní.

Kelvin-Helmholtzova oblačnosť je typický tým, že na prvý pohľad tieto oblaky pripomínajú morské vlny alebo napríklad aj žraločie plutvy. 

Ako dochádza k takejto zriedkavej oblačnosti? Fyzikálny mechanizmus, nazývaný Kelvin-Helmholtzova instabilita, vzniká, keď sa stretávajú dve kvapaliny, dva rôzne plyny alebo prípadne plyn a kvapalina, ktoré majú rôznu hustotu.

Ak je vrchnejší plyn alebo kvapalina poháňaná silnejším vetrom, vznikajú oblaky pripomínajúce vlny.

Na mori sa tento fyzikálny mechanizmus vyskytuje prakticky neustále, avšak v atmosfére taký bežný už nie je. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd