FOTO: Pozrite si ako sa Slovensko zobudilo do zasneženého rána

Peter Minárik

Viaceré oblasti nášho územia dnes zasiahlo sneženie, ktoré dnešné ráno premenilo do zasneženého dňa. V niektorých oblastiach je snehu veľa, no v iných nespadla ani len vločka.

Už niekoľko dní sme avizovali, že aj nižšie polohy sa počas tohto víkendu dočkajú prvej snehovej nádielky a to sa aj skutočne stalo. Prvé sneženie prišlo už včera, no vlna sneženia z uplynulej noci bola výraznejšia.

Výrazné zrážkové pole zasiahlo predovšetkým oblasti na severe a východe nášho územia. Pod snehom sa ocitla Orava, Kysuce a prakticky celé východné Slovensko, vrátane najnižších polôh.

Podľa ranných dát Slovenského hydrometeorologického ústavu spadlo najviac snehu na severovýchode Slovenska, kde výška novej snehovej pokrývky prekročila 5 cm.

Najviac snehu eviduje stanica Osadné, kde spadlo až 8 cm. Intenzita sneženia však bola veľmi rôzna a v niektorých oblastiach spadlo až cez 10 cm, čomu nasvedčujú aj vaše fotky, ktoré ste nám zaslali.

V najnižších polohách východného Slovenska, teda vo Východoslovenskej nížine spadlo priemerne od 3 do 4 cm. Metropola východu Košice evidujú na letisku až 6 cm nového snehu.

Chudobnejšie sú na tom regióny severného Slovenska ako Spiš, ktoré sa ocitlo v závetrí. Veľa snehu spadlo na juhu Poľska, teda na severnej strane Vysokých Tatier, kde spadlo až cez 10 cm, no na Spiši spadlo maximálne do 1 cm nového snehu. Podobne sú na tom Kysuce, či Orava, kde spadlo od 1 do 2 cm a snehu sa dočkalo aj Považie. V Žiline napadol poprašok.

Sneženie zamestnáva predovšetkým cestárov. Podľa aktuálnej správy Slovenskej správy ciest je povrch ciest na severe a východe Slovenska pod snehom. Na cestách leží utlačený, prípadne kašovitý sneh s hrúbkou do 2 cm. Prevažne mokré sú cesty 1. triedy a diaľnice.

Bez snehu nateraz zostalo západné Slovensko a väčšina stredného Slovenska. Západ by sa však prvých snehových vločiek mohol dočkať už vo štvrtok budúceho týždňa.

Sneženie bude počas dnešného dňa pokračovať. V oblasti východného a severného Slovenska sa aj naďalej očakáva sneženie, no dnes už veľa snehu nenapadne.

Teploty totiž začínajú stúpať nad nulu a sneh sa tak začína roztápať. S príchodom večera však teploty opäť poklesnú pod bod mrazu a tak sneh a voda z topiaceho snehu začnú zamŕzať a vytvárať sa bude nebezpečná poľadovica.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd