FOTO: Prehánka na Kysuciach priniesla trombu. Objavila sa v Makove

Veronika Salayová

Včerajšia prehánka na severozápade Slovenska vyprodukovala trombu. Tú sa podarilo zdokumentovať v Makove.

Počas včerajšej poobednej prehánke na Kysuciach sa objavila tromba. Bola trochu nevýrazná, ale išlo o trombu.

Tromba je oblak lievikovitého tvaru, ktorý sa vyskytuje pod základňou búrkovej oblačnosti. Oblak je rotujúci, no sám o sebe neškodný.

V prípade, že by sa dotkol povrchu zeme, išlo by o tornádo. To by už mohlo napáchať aj škody, záležalo by však od jeho sily.

Tromby vznikajú častejšie

Tromba síce nie je častý jav, ale aj napriek tomu ich na Slovensku za rok zaznamenáme desiatky. Niektoré z nich sú veľmi výrazné a v ojedinelých prípadoch sa dotknú zeme, a vtedy hovoríme o tornáde.

Trombu sa podarilo zachytiť na niekoľkých fotografiách z Makova. Očitý svedok potvrdil, že lievik rotoval a pohyboval sa zo strany na stranu.

Počas včerajška na opačnej strane republiky úradovali na juhu búrky, ktoré priniesli aj malé krupobitie so silným vetrom. Búrky priniesli okolo 70 bleskov.

Dnešok bude síce horúci s teplotami do +34 °C, no počas popoludnia hrozia opäť búrky, a to predovšetkým v oblasti Gemera a v okolí Košíc.

Polohu búrok môžete sledovať TU.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd