FOTO: Pri búrkach v Maďarsku silný vietor strhol kostolnú vežu

Dominik Cenkner

Silné búrky sa v piatok popoludní a večer nevyskytovali len v Rakúsku, ale postupne prešli aj na územie Maďarska. Namiesto krupobitia tam škody spôsoboval najmä silný vietor a výdatné zrážky.

Už sme vás dnes informovali o búrkach, ktoré sa včera popoludní a k večeru prehnali južnou časťou Rakúska. Búrky sprevádzané najmä výrazným krupobitím v našej susednej krajine spôsobili škody za najmenej 500 tisíc eur.

Rakúsko však nebolo jedinou krajinou, kde silné búrky udreli. Svoje by o tom vedeli povedať aj obyvatelia na juhozápade Maďarska.

Aj tam totiž dorazil studený front sprevádzaný silnými búrkami. Aj keď krupobitie oblasť nezasiahlo v takej miere ako v Rakúsku, značné škody tam spôsobil silný vietor.

V prebehu tohto týždňa ide už o druhú silnú búrku, ktorá v oblasti na juhozápade Maďarska spôsobovala škody. Podľa meteorológov by nateraz mohla byť aj posledná.

Miesta v Maďarsku, kde v piatok večer udreli búrky, zdroj: idokep.hu
Miesta v Maďarsku, kde v piatok večer udreli búrky, zdroj: idokep.hu

Desiatky mm zrážok a silný vietor spôsobili množstvo škôd

Podľa dostupných údajov v oblasti na viacerých miestach spadlo množstvo zrážok na úrovni od 10 do 20 mm. Najviac ich namerali v meste Csurgó, a to 37 mm.

Náhle dažde sa postarali aj o bleskové záplavy. Stalo sa tak napr. v meste Szentgotthárd či v dedinke Szakonyfalu.

Značné problémy narobil aj silný vietor. Kvôli popadaným stromom bola na čas pozastavená železničná doprava, problémy mali aj vodiči na cestách.

Zrejme najväčšie škody hlásia z obce Csokonyavisonta. Vietor tam strhol aj vežu z tamojšieho kostola.

Piatkové búrky v Rakúsku i Maďarsku spôsobili značné materiálne škody, úrady však nehlásia žiadnych zranených či obete na životoch.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd