FOTO: Pri Nitre sa objavil jav podobný tornádu. O čo išlo ?

Peter Minárik

Sobota priniesla na Slovensko početné búrky. Tie našťastie nepriniesli nebezpečné sprievodné javy, no pri Nitre sa objavil zaujímavý útvar podobný tornádu. Nakoniec však o tornádo nešlo.

V priebehu soboty sa na našom území vyskytovali početné búrky. Tie sa vyskytovali pred studeným frontom a tvorili sa vo vlhkom a teplom vzduchu. Keďže dynamika nebola príliš výrazná, tak sa nemali šancu tvoriť multicelárne, či supercelárne búrky.

Dynamiku priniesol až večerný prechod studeného frontu, no zvyšné podmienky už neboli priaznivé, a tak našťastie včerajšie búrky nespôsobovali výraznejšie nebezpečné sprievodné javy.

Pri Nitre však ľudí vystrašil jav, ktorý sa až nápadne podobal na tornádo. 

Scud cloud pri Nitre

Včerajšie podmienky na našom území neboli vôbec vhodné pre tvorbu nejakých supercelárnych búrok, ktoré sú základom pre vznik tornáda. 

Obyvatelia pri Nitre v blízkosti obce Kolíňany však pozorovali jav, ktorý je na prvý pohľad podobný tornádu, no rozhodne sa nejedná o tornádo.

scud cloud pri Nitre
scud cloud pri Nitre

Počet tornád sa na našom území ráta v jednotkách ročne. O čosi častejšie sa tvoria tromby, čo je jav podobný tornádu, no narozdiel od neho sa lievik nedotkne zemského povrchu. Rozšíreným javom je však scud cloud, ktorý sa počas jedného dňa môže objaviť aj v rádovo desiatkach.

Scud cloud nie je nebezpečný

Jav, ktorý sa vyskytol pri Nitre nie je nebezpečný. Tornádo je jav, kde lievik rotuje okolo svojej vertikálnej osi. Zvyčajne pácha veľké škody.

Scud cloud, ktorý sa však len podobá tornádu sa formuje tak, že vzduch, ktorý kondenzuje stúpa pomaly smerom nahor k základni. Tvarom pripomína tornádo, ale väčšinou je scud cloud necelistvý a roztrhaný.

Scud cloud narozdiel od tornáda ani nerotuje a rýchlosť vzduchu tak nie je vysoká a tak nedochádza k žiadnym škodám, či k zvíreniu prachu na povrchu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd