FOTO: Rekordné povodne v Austrálii vidieť aj z vesmíru

Austrália Veronika Salayová

Rok po tom, čo Austráliu postihli ničivé lesné požiare, sa prihlásil o slovo ďalší mocný živel – voda. Záplavy sú na juhovýchode krajiny také rozsiahle, že je ich vidieť aj z vesmíru. 

Nový Južný Wales postihli rozsiahle povodne, aké krajina nezažila najmenej 60 rokov. V Novom Južnom Walese spadlo takmer meter zrážok. 

Intenzívne prívalové dažde vyústili do rekordných povodní, v dôsledku ktorých museli tisíce ľudí opustiť svoje domovy najmä v západnej časti Sydney. 

Spolu až 20-tisíc Austrálčanov museli z najviac postihnutých oblastí evakuovať a, bohužiaľ, potvrdené už aj prvé obete ničivých povodní. O život prišli dvaja ľudia po uväznení v aute – jeden 25-ročný muž severozápadne od Sydney a druhý 38-ročný blízko mesta Gold Coast.

Štátna pohotovostná služba Novom Južnom Walese prijala od začiatku povodní spred minulého týždňa viac ako 11-tisíc volaní o pomoc, pričom vykonala takmer 1000 záchranných akcií.

Snímka z vesmíru

Záplavy sú tak rozsiahle, že je ich dokonca vidieť aj z vesmíru. Satelit Sentinel-1 zachytil, ako sú mnohé oblasti Nového Južného Walesu pod vodou. 

Foto: Sentinel-1/NASA
Foto: Sentinel-1/NASA

Paradoxom je, že približne pred rokom pustošili krajinu rozsiahle lesné požiare v dôsledku sucha, a teraz ich sužuje protikladný živel  – voda.

Historické zrážky

V častiach Nového Južného Walesu, najľudnatejšieho austrálskeho štátu, neboli takého záznamy o zrážkach zaznamenané najmenej 60 rokov. K historickým záplavám do veľkej miery prispel aj fenomén La Niña, ktorý zvyčajne prináša viac zrážok od decembra do marca.

Podľa klimatológov môže byť tento jav silnejší aj v dôsledku klimatických zmien.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd