FOTO: Satelitné zábery odhaľujú skazu, ktorú priniesla búrka Daniel do Líbye

15.09.2023 o 11:33 - Dominik Cenkner

Štát na severe Afriky sa naďalej spamätáva z ničivých povodní, ktoré má na svedomí búrka Daniel. Počet obetí medzičasom presiahol číslo 10 000.

FOTO: Satelitné zábery odhaľujú skazu, ktorú priniesla búrka Daniel do Líbye
Skaza po vyčíňaní počasia v Líbyi, zdroj: AP

Satelitné zábery ukazujú fyzickú devastáciu spôsobenú záplavami, ktoré zabili najmenej 11 300 ľudí vo východolíbyjskom meste Derna.

Dve priehrady nad Dernou sa pretrhli v pondelok skoro ráno pod tlakom dažďa, ktorý spadol počas búrky. Hromadiaca sa voda zaplavila bloky nízko položeného centra Derny až k Stredozemnému moru.

Mnohí uviedli, že počuli hlasné výbuchy, keď hrádze explodovali. Niekoľko metrov vysoká povodeň sa valila po svahu do mesta.

Pred a po katastrofe

Snímky z výšky približne 400 kilometrov nad zemským povrchom ukazujú, že búrka zanechala na meste hnedú vrstvu bahna a špiny.

Nešťastiu sa dalo zabrániť

Svetová meteorologická organizácia (WMO) vo štvrtok upozornila, že väčšine úmrtí spôsobených ničivými záplavami v Líbyi sa dalo zabrániť. Stačilo, aby tamojšie systémy včasného varovania a krízového riadenia fungovali správne. Informuje o tom TASR.

S lepšie fungujúcou koordináciou „mohli (úrady) vydať výstrahy a orgány krízového riadenia by boli schopné vykonať evakuáciu ľudí,“ uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas novinárom v Ženeve. Ak by došlo k zmienenej evakuácii, počet obetí by bol podľa neho oveľa nižší.

Reklama MediaAd