Dnešné búrky, ktoré zasiahli Slovensko, nepriniesli len krúpy, vietor a stovky bleskov, ale aj zriedkavý a vizuálne pôsobivý atmosférický jav.
Dnešná sobota na Slovensku bola v znamení výrazného zhoršenia počasia. Po dlhšom období sucha dorazili vytúžené zrážky, no spolu s nimi sa na viacerých miestach vyskytli aj silnejšie búrky, ktoré priniesli krúpy, výdatný dážď, nárazy vetra a stovky bleskových výbojov.
Jedným z najzaujímavejších sprievodných javov dnešného dňa však bola zaujímavá oblačnosť na oblohe – mammatus oblaky nad obcou Špačince pri Trnave.
Tieto oblaky, odborne nazývané mammatus, sa vytvárajú na spodnej strane mohutných búrkových oblakov typu cumulonimbus. Ich charakteristický tvar pripomína zavesené vaky, vankúše či vlny, ktoré visia zo spodnej časti mraku.
Vyzerajú apokalypticky, no v skutočnosti ide o bežný meteorologický jav, ktorý síce signalizuje turbulentné a nestabilné podmienky v atmosfére, ale sám o sebe nepredstavuje hrozbu.
Nad Špačincami sa mammaty objavili krátko po prejdení búrkovej vlny, kedy sa obloha zatiahla a získala zvláštne tmavosivé sfarbenie. Dokonca sa podarilo túto výnimočnú scenériu, ktorá býva u nás viditeľná len párkrát do roka, aj zachytiť. Ide o nezabudnuteľný, no tak trochu aj strašideľný pohľad.
Z meteorologického hľadiska mammatus vznikajú v dôsledku klesania chladného vlhkého vzduchu v spodnej časti búrkového mraku, ktoré vytvára tieto charakteristické „vačky“. Môžu sa objaviť pred búrkou, počas nej alebo aj po nej, a často sprevádzajú najintenzívnejšie časti búrkového systému.
Búrková činnosť dnes zasiahla najmä západné, severné a centrálne Slovensko. V Žiline (Solinky) bola okolo 15:16 h zaznamenaná silná búrka s krúpami a nárazmi vetra o sile takmer 54 km/h. Krúpy vo veľkosti hrachu hlásili aj z Trnavy a okolia Nitry. Zatiaľ čo zrážky sú pre prírodu vítané, krupobitie a vietor môžu lokálne spôsobovať komplikácie – najmä v doprave alebo pre vegetáciu.
Búrky sa dnes nesústreďujú len na Slovensko – búrková činnosť zasiahla aj našich susedov v Česku a Poľsku, čo naznačuje rozsiahlejšiu búrkovú situáciu v rámci strednej Európy.
Dnešné búrky sú dôsledkom vlhkého a nestabilného vzduchu, ktorý nad Slovensko prúdi po okraji tlakovej níže nad Poľskom. Podmienky sú ideálne pre vznik prechodných, no intenzívnych búrkových jadier. Aktuálnu polohu búrok a vývoj zrážok môžete sledovať na našom iRadare, ktorý vám v reálnom čase ukáže, kde sa blýska a kde prší.