FOTO: Takto ovocinári u nás vrstvou ľadu chránili tohtoročnú úrodu

Horné Saliby Peter Minárik

Uplynulé dni priniesli na naše územie chladné dni, ktoré priniesli nočné a ranné mrazy. Tie sú pohromou pre ovocinárov, ak stromy už zakvitnú. Pred skazou stromy chránili aj ľadom.

Tohtoročná zima bola na našom území veľmi teplá v podobnom duchu sa nesie aj začiatok jari. Do našej oblasti už aktuálne prúdi teplejší vzduch a teploty stúpajú, no uplynulé noci priniesli ešte mrazy a to vrátane nížin.

Práve tie predstavujú pre stromy veľké problémy v takto pokročilom období. Stromy sú už väčšinou zakvitnuté a prípadný mráz by mohol ohroziť tohtoročnú úrodu.

Ovocinári môžu rozkvitnuté stromy pred mrazmi ochrániť niekoľkými spôsobmi. Môžu rozpáliť ohne, ktoré ohrievajú vzduch a súčasne preletmi vrtuľníka stláčať tento teplejší vzduch zasa k zemi alebo stromy zamraziť.

Takto postupoval aj náš čitateľ Pál Perleczky, ktorý počas nočných mrazov rozstrekoval vodu. Tá následne zamŕzala a ľad obalil stromy a kvety.

Vďaka tomu táto ľadová škrupina ochránila rozkvitnutý strom pred mrazmi. Náš čitateľ už takto podobne zachránil úrodu pred troma rokmi, kedy ochránil jablká, slivky aj broskyne a verí, že podobné opatrenie tento rok prinesie svoje ,,ovocie,,.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd