FOTO: Takto slovenskí ovocinári chránia úrodu pred mrazmi

Peter Minárik

Slovenskí ovocinári zažívajú veľmi nároční rok. Hneď začiatok vegetačnej sezóny prináša nebezpečné počasie pred ktorým musia chrániť tohtoročnú úrodu. Problémy spôsobujú mrazy.

Aprílové počasie prináša na naše územie veľmi chladné počasie, ktoré naviac prichádza po období veľmi teplého záveru marca, počas ktorého sa teploty na našom území šplhali cez +20 °C, čo začalo prebúdzať prírodu.

Apríl sa však dostal do studeného charakteru a už niekoľko dní na našom území zažívame teplotne podpriemerné teploty.

Tie na našom území už počas niekoľkých nocí klesali aj v nížinách pod bod mrazu. V týchto oblastiach už pritom začalo vegetačné obdobie, a tak mrazy predstavujú veľký problém.

Aby ochránili ovocinári zakvitnuté stromy pred mrazivým počasím, tak využívajú niekoľko metód.

Medzi prvou najpoužívanejšou metódou patrí ohrievanie vzduchu. Pomocou veľkých parafínových sviečok, prípadne iných zdrojov tepla ohrievajú okolitý vzduch a tak bránia nízkym teplotám, ktoré by mohli ohroziť strom.

Veľmi účinnou metódou je aj protimrazová závlaha. Do korún stromov sa strieka čistá voda, ktorá zamŕza. Ľad chráni samotné stromy pred mrazom. Táto metóda má aj tú výhodu, že je napr. pre veľké sady z dlhodobého hľadiska najlacnejšia. 

Obe tieto metódy využíva aj spoločnosť Plantex pri Piešťanoch, ktorá patrí medzi najväčšie na Slovensku. Produkcia ovocných výpestkov ročne je cca 1,5 mil. jabloní, hrušiek, sliviek, broskýň, marhúľ, čerešní, višní a i. V intenzívnych sadoch o rozlohe cca 144 ha.

V galérii si môžete pozrieť ako chránia v tejto firme stromy pred nástrahami počasia.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Horúco
37 °C / 15 °C
Daniel
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 15 °C
Magdaléna
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd