FOTO: V Česku nasnežilo. Išlo o priemyselné sneženie. Čo to je ?

Peter Minárik

Inverzné počasie často sprevádza jesenné a zimné počasie. Niekedy sa však stane, že prinesie aj snehovú kalamitu. V susednom Česku sa vyskytlo priemyselné sneženie, ktoré prinieslo centimetre snehu.

Inverzné počasie je pre mestá a obce pomerne nepríjemným javom. Vyskytuje sa v čase, keď počasie ovplyvňuje rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu.

To však nie je jediný predpoklad. Inverzia je tým silnejšia a výraznejšia, čím k nám prúdi čoraz teplejší vzduch a práve ten vytvára inverznú vrstvu pri ktorej je vo vyšších polohách slnečné a teplé počasie, zatiaľ čo v nižších vrstvách je chladno a oblačno.

Zaujímavá situácia nastáva, keď z dolných vrstiev priemyselné továrne produkujú vlhkosť. Nakoľko však vlhkosť z komínov drží inverzná vrstva, tak vzduch je v určitých častiach tak vlhký, že už musí skondenzovať. Keďže sa teplota pohybuje pod nulou, tak sa tvoria jemné snehové kryštály.

K pomerne výraznému priemyselnému sneženiu došlo počas uplynulých dní v Česku na Sokolovsku.

Tam para z chladiacej veže kombinátu Vřesová spôsobila priemyselné sneženie v okolí obce Dolní Nivy, kde napadlo až 5 cm snehu.

foto: Český rozhlas Karlove Vary
foto: Český rozhlas Karlove Vary

Priemyselné sneženie je pomerne známym javom aj v okolí košických železiarní USS.

Tam sa taktiež vyskytuje v chladnejšom období priemyselné sneženie, ktoré dokáže vyprodukovať až 10 cm snehu.

Zatiaľ čo v jednej časti Košíc tak môžu mať kalamitu, tak o kúsok vedľa nie je po snehu ani stopa.

foto: Aeroklub Košice
foto: Aeroklub Košice

Priemyselné sneženie sa však vyskytuje aj v ďalších mestách Slovenska. Pomerne známym javom je toto sneženie v okolí Ružomberka, či na Horehroní.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd