FOTO: V Južnej Amerike napadlo najviac snehu za posledné desaťročia

Dominik Cenkner

Kým na severnej pologuli sa prvým júnom začalo meteorologické leto, na južnej začala zima. A v niektorých oblastiach prišla doslova vo veľkom.

Krátko pred príchodom zimy na južnej pologuli prenikol do Austrálie chladný, pôvodom antarktický vzduch. Ten v kombinácii s tlakovou výšou vyústil do mrazivého rána, kedy napr. neďaleko Melbourne klesala teplota k -5 °C.

Na Novom Zélande sa k mrazivým teplotám pridali aj prívaly snehu. Západne od pobrežného mesta Christchurch napadlo päť metrov snehu. Výdatné sneženie však zasiahlo aj opačnú stranu, teda Latinskú Ameriku.

V poslednom májovom týždni sa nad vodami južného Atlantického oceánu usadila rozsiahla tlaková níž, okolo ktorej do Južnej Ameriky prúdil studený a vlhký vzduch od juhu.

Aj kvôli tomu na juhu Argentíny a Čile prevládala veľká oblačnosť, ktorú navyše doprevádzali výdatné zrážky. V jednom z najjužnejších miest na svete, argentínskom Ushuaii sa navyše prejavil náveterný efekt hôr, ktoré ho obklopujú na severe.

Metrové záveje

Pri teplotách väčšinou slabo pod nulou v oblasti mesta Ushuaia spadlo cez pol metra snehu. K nepriaznivej situácii sa pridal aj silný vietor.

Pri nárazoch okolo 60 km/h sa vietor postaral o to, že miestami boli až metrové záveje. Tie výrazne skomplikovali dopravu.

Túto oblasť podobná snehová búrka naposledy zasiahla v 90. rokoch 20. storočia. Nehovoriac o tom, že miestami bolo snehu aj viac.

V priloženej fotogalérii si pozrite krásne fotky zachytavajúce zimnú idylku na juhu Ameriky.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd