FOTO: V Tatrách zachytili zaujímavý úkaz. O čo išlo?

Zuzana Macháčová

Pôsobivý a zároveň strašidelný. V Tatrách sa objavil nezvyčajný úkaz, o ktorom kolujú rôzne legendy. O čo ide?

Do redakcie Kontakt 24 dostali zaujímavú fotografiu z Kasprových vrchov. Autor fotografie je reportér s prezývkou Staviar. Na fotografii zachytil nezvyčajný úkaz nazývaný Brockenov prízrak.

Tento jav je opradený desivými legendami. Autor fotografie uviedol, že fotografia bola urobená po búrke.

Dodal: „Keď muž stál medzi slnkom a hmlou, bolo vidieť výraznú dúhovú svätožiaru. Legenda hovorí, že keď človek uvidí takýto úkaz, určite v horách zomrie. Aby človek žil šťastne až do smrti, musí takýto úkaz vidieť ešte dvakrát."

Brockenovo spektrum v Tatrách, zdroj: Staviar
Brockenovo spektrum v Tatrách, zdroj: Staviar

Brockenovo spektrum. Čo je to za jav a ako vzniká?

Ako uvádza meteorológ portálu tvnmeteo.pl, Daniel Kowalczyk, Brockenovo spektrum je optický jav, ktorý spočíva v pozorovaní vlastného, často zväčšeného tieňa na oblaku alebo hmle.

Niekedy sa stáva, že tieň je obklopený dúhovým farebným okrajom nazývaným gloria alebo ľudovo vidmo. Farebná svätožiara vzniká lomom slnečných lúčov na kvapkách vody," vysvetlil meteorológ.

Najčastejšie možno tento jav pozorovať vo vyšších polohách, keď sa pozorovateľ nachádza na línii medzi slnkom a mrakom alebo hmlou.

Tento úkaz sa najlepšie pozoruje ráno alebo neskoro popoludní, hlavne na vrcholoch hôr, keď sú údolia a oblasti pod nimi plné mrakov. Možno ich pozorovať aj po búrke, keď sa obloha vyjasní, ale v horských údoliach sú ešte oblaky.

Tento jav prvýkrát opísal nemecký prírodovedec Johann Esaias Silberschlag v roku 1780. Svoje meno dostal podľa vrchu Brocken v pohorí Harz v Nemecku.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Zajtra
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Nedeľa
Polooblačno
18 °C / 1 °C
Svetlana
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd