FOTO: V Turecku sa objavujú obrovské krátery. Je ich čoraz viac

Turecko Veronika Salayová

V Turecku sa čoraz viac objavujú obrovské krasové krátery. Tento jav zhoršuje prevládajúce sucho v krajine. 

V posledných mesiacoch na planine Konya v Turecku pribudlo viacero nových krasových kráterov. Krátery sa tvoria na rovinách v poľnohospodárskych oblastiach a veľakrát aj v blízkosti domov. 

Profesor Fetullah Arik z tamojšej technickej univerzity uviedol, že na planine Konya sa nachádza asi 600 kráterov. Oproti minulému roku sa jeho počet zvýšil takmer o dvojnásobok, kedy ich bolo „len“ 350.

Farmári sú zúfalí

Tieto jamy dosahujú obrovské rozmery, čo znepokojuje mnohých obyvateľov žijúcich v oblasti a najmä poľnohospodárov, pretože krátery sa tvoria v poľnohospodárskej oblasti, kde farmári pestujú plodiny.

Ich úroda sa často stráca na dne krátera a navyše majú farmári čoraz menej miesta na pestovanie.

Podzemné jaskyne, ktoré predtým vznikli premiestnením sedimentov a vodných tokov rozpúšťajúcich horniny, kvôli nedostatku vody nedokážu udržať váhu pôdnej vrstvy nad ňou a pôda tvorená prevažne z pieskovca, kriedy a vápnika sa zrúti a vytvorí sa kráter. 

Problém je v nedostatku vody

Nedostatok adekvátnej vodohospodárskej politiky v Turecku je jednou z príčin katastrofy, pretože poľnohospodári musia odoberať viac vody zo zeme, čo situáciu ešte zhoršuje. 

Zmena podnebia núti poľnohospodárov v Turecku častejšie zalievať svoje polia. Spravidla to robili 2-krát ročne, teraz to musia robiť 5- až 6-krát ročne. Spotreba vody je v krajine obrovská, pretože až 77 % vody v Turecku sa využíva v poľnohospodárskom sektore. 

Turecko výrazne pociťuje účinky zvyšujúcich sa teplôt a zmeny podnebia. Dodávame, že krasové krátery nie sú novým fenoménom, ale v poslednej dobe je ich čoraz viac. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd