FOTO: Veľmi zriedkavý jav v Grécku. Mykonos a Santorini zasypal sneh

Veronika Salayová

Turisti, ktorí sa cez víkend zobudili na Mykonose či Santorini, boli svedkami veľmi vzácneho pohľadu − sneh priamo pri mori.

Niektoré grécke ostrovy ako Mykonos či Santorini sa v nedeľu ráno prebudili do bieleho rána. Sneh v Grécku síce nie je ojedinelý, ale na ostrovoch ako tieto ide vskutku o zriedkavý jav.

Známe turistické centrá tak ostali po víkende zasnežené a obľúbené pláže schované pod vrstvou snehu. Sneh dorazil aj na Krétu, no len do vnútrozemia, a nasnežilo aj v hlavnom meste – v Aténach. 

Grécko, podobne ako Turecko, zažíva takmer historickú sezónu, čo sa teplôt týka. Krajinou totiž prechádzal Elpis – silný atmosférický front, ktorý do oblasti priniesol výdatné sneženie a teploty pod bodom mrazu. 

Sneh sa na týchto ostrovoch vyskytuje veľmi zriedkavo a málokedy napadne viac ako 5 centimetrov čerstvého snehu.

Snežiť bude aj naďalej

Ostrovania však nemajú zimné gumy a cestná doprava tak v priebehu víkendu kvôli zasneženým cestám skolabovala. Na mnohých miestach došlo aj k masívnemu výpadku elektrického prúdu.

Dnes dokonca svoje brány neotvorilo ani niekoľko škôl, pričom sa tak nestane ani najbližšie dni. Zima totiž neodchádza a Grécko bude nepriaznivému počasiu čeliť aj ďalej. 

Úrady poslali dnes ráno výstrahy obyvateľom aj na mobilné telefóny, aby ich varovali pred hustým snežením.

Obyvateľov zároveň požiadali, aby sa čo najviac zdržiavali v uzavretých priestoroch. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd