FOTO: Vieme, kde sa nachádza jedna z najšpinavších riek na svete

Veronika Salayová

Toto je jedna za najviac znečistených (ak nie najznečistenejšia) riek na Zemi, ktorá dostala prívlastok „zhnitá“ rieka. 

Takýmto neslávnym prívlastkom sa môže „pýšiť“ rieka Citarum v západnej Jáve v Indonézii. Hladina fekálnych koliformných baktérií presahuje viac ako 5 000-násobne povolený limit. V rieke sú hladiny olova prevýšené 1000-násobne a hladiny iných ťažkých kovov, ako je hliník, železo a mangán, sú nad medzinárodným priemerom.

Rieka Citarum páchne už z diaľky. Fekálie sa miešajú s komunálnym a chemickým odpadom, ktoré vypúšťajú továrne na brehu rieky. V bezprostrednej blízkosti rieky žije až 5 miliónov ľudí, ktorí rieku využívajú na všetko potrebné pre život –  pitie, varenie, kúpanie, pranie, ale aj toaletu. Ide o chudobné obyvateľstvo Jávy, ktorí žijú vo veľmi biednych až neľudských podmienkach.

Mnoho ľudí trpí dermatitídou, vyrážkami, črevnými problémami. Mnoho detí sa rodí s oneskoreným vývojom, veľmi časté sú zlyhania obličiek, chronická bronchitída a častý je aj výskyt nádorov u ľudí žijúcich pri rieke.

V oblasti je viac ako 2000 spoločností, väčšinou sú to textilné továrne postavené v blízkosti rieky, ktoré pre svoj chod potrebujú veľké množstvo vody. V posledných rokoch vypúšťali obrovské množstvo chemického odpadu priamo do rieky.

Tí „šťastnejší“ majú prístup k odpadovým vodám z miestneho priemyslu, pričom čerpajú vodu priamo z vodonosných vrstiev a po čiastočnom vyčistení ju sprístupňujú susedným obciam. Väčšina obyvateľov sa však musí spoliehať na kontaminovanú vodu priamo z rieky Citarum, ktorú obyvatelia ostrova pijú a používajú na varenie, keďže mnohí nemajú prístup k inej vode. 

Napriek extrémnemu znečisteniu sa na rieke praktizuje rybolov. Ryby sú však kontaminované ťažkými kovmi a mikroplastmi. Počet druhov rýb sa tento rieke od roku 2008 znížil o 60 %.

Indonézska vláda po nátlaku medzinárodnej organizácie Greenpeace zaviedla čistiaci program pre Citarum s cieľom zabezpečiť pitnú vodu do roku 2025. Rovnako aj väčšie povedomie o životnom prostredí dávajú nádej pre lepšiu budúcnosť obyvateľov žijúcich pri brehu tejto najznečistenejšej rieky sveta. Desaťročia znečisťovaná rieka zrejme bude potrebovať viac času na zotavenie. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd