VIDEO: Zaujímavý vodný vír nad hladinou jazera. Pripomínal roztiahnuté prsty

21.09.2023 o 12:05 - Zuzana Macháčová

Nad jazerom Michigan v Indiane sa vytvorila vodná smršť. Záber ukazuje, ako vír zmenil svoj tvar a oddelil sa, čo na chvíľu pripomínalo akési roztiahnuté prsty na ruke.

VIDEO: Zaujímavý vodný vír nad hladinou jazera. Pripomínal roztiahnuté prsty
Zdroj: Reuters/Michiana Shores Beach Glass

Na jednom z Veľkých jazier v štáte Michigan v Severnej Amerike sa v pondelok objavil vodný vír. Bolo to dokonale viditeľné z pláže Duneland v Indiane.

Tento jav bol pôsobivý. Vír sa rozdelil na menšie a zmenil svoj tvar. V jednom momente dokonca pripomínal roztiahnuté prsty na ruke.

Trvajú až 20 minút

Tento jav nie je v oblasti Veľkých jazier nezvyčajný. Ako vysvetlila americká Národná meteorologická služba (NWS), vodné smršte sa často vyskytujú v severnom Michigane.

Najčastejšie ich je vidieť v auguste, septembri a októbri, keď sú vody Veľkých jazier najteplejšie. Zvyčajne trvajú od 2 do 20 minút.

Vodná smršť je fenomén podobný vzduchovým vírom, ale zvyčajne sú slabšie a kratšie ich je vidieť. Vznikajú, keď sa oveľa chladnejší vzduch pohybuje nad relatívne teplou vodou.

Potom sa nad vodnou hladinou vytvorí vertikálny lievikovitý vír. Tento jav sa zvyčajne nedostane na zem a nespôsobí žiadne škody.

Reklama MediaAd