FOTO: Západnú Európu zasiahli silné búrky. Obrovské krúpy spôsobili množstvo škôd

Dominik Cenkner

Silné búrky v priebehu utorka zasiahli viaceré európske krajiny. Najhoršia situácia je vo Francúzsku, kde pri búrkach padali krúpy aj o priemere takmer 10 cm. Počasie v Európe tak opäť spôsobilo množstvo škôd.

Francúzsko sa včera nachádzalo medzi dvoma vzduchovými hmotami. A to medzi teplým frontom na východe a studeným, ktorý prevládal od západu. Tieto podmienky boli vhodné pre tvorbu búrok, aj tých silných.

Najpostihnutejšou oblasťou bola centrálna časť krajiny. Regióny Nièvre a Saône-et-Loire zasiahlo aj výrazné krupobitie, ktoré spôsobilo veľké škody.

Z fotografií, ktoré kolujú sociálnymi sieťami je zrejmé, že krúpy boli mimoriadne obrovské. Niektoré dosahovali priemer takmer 10 cm.

Krúpy tak poškodili majetok mnohých obyvateľov - autá, vonkajší nábytok, záhrady. Práve škody na úrode trápia obyvateľov zasiahnutej oblasti zrejme najviac.

Krúpy pri búrkach vo francúzskom regióne, zdroj: twitter.com/@SebastienBrana
Krúpy pri búrkach vo francúzskom regióne Nièvre, zdroj: twitter.com/@SebastienBrana

Silné búrky zasiahli aj ďalšie krajiny

Búrky sa v priebehu utorka vyskytovali napr. aj v Rakúsku, Taliansku či Slovinsku. Aj tam niektoré oblasti zasiahlo výraznejšie krupobitie.

Vo viacerých prípadoch však boli krúpy o niečo menšie. Napriek tomu dokázali spôsobiť škody.

Búrky na Slovensku

V priebehu včerajšieho dňa sa slabá búrka vyskytla na severovýchode krajiny. Udrel pri nej až jeden blesk, podľa údajov z detekcie bleskov.

Silnejšie búrky sa v našej oblasti, na západe Slovenska a najmä v Českej republike, vyskytli v pondelok. V priebehu dnešného dňa sa k nim ešte vrátime v samostatnom článku.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd