Po veľmi suchom lete a začiatku jesene v roku 2023 spadlo od polovice októbra na väčšine územia Francúzska veľa zrážok. To viedlo k záplavám, najmä v stredozápadnej časti a na krajnom severe. Znamená toto dobré doplnenie zásob podzemnej vody, že krajine v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch nehrozí sucho?
Po častých obdobiach sucha na jar a v lete 2023 od polovice októbra prevládali vo Francúzsku mierne a vlhké oceánske prúdenia. Tie ušetrili len oblasti v blízkosti Stredozemného mora.
V období od októbra do februára 2024 dosiahol prebytok zrážok +20 % v porovnaní s deficitom 15 % v rovnakom období minulého roka. Informuje o tom portál Meteoconsult. Najvýraznejším znakom týchto nepokojných období boli mimoriadne zrážky od polovice októbra do polovice novembra.
Najviac zrážok spadlo v regiónoch na západe a severe, ako aj vo vyšších polohách na východe. Veľmi výdatné úhrny zrážok v Pas-de-Calais, západného Bretónska a v strednej časti západného Francúzska viedli k niekoľkým „epizódam“ vysokej vody a záplav, v dôsledku ktorých stovky ľudí utrpelo škody. Je to len druhý prípad od začiatku meraní v roku 1958, keď Francúzsko zaznamenalo 32 dní po sebe so zrážkami.
Na upršanej jeseni a zrážkovo výdatnej zime nie je nič výnimočné. Je to súčasť klimatickej premenlivosti našich miernych oblastí a toto obdobie prišlo do Francúzska po dvoch suchých zimách.
To, čo bolo túto zimu zarážajúce, sú extrémne zrážky. V Boulogne-sur-mer spadlo za 5 mesiacov 815 mm, čo zodpovedá ročnému úhrnu zrážok. Na opačnom konci Francúzska, v Perpignane, spadlo len 65 mm, čo je dvanásťkrát menej zrážok.
Na kopcoch v regióne Boulonnais spadlo na jeseň za jeden mesiac 500 mm, čo zodpovedá 6-mesačným zrážkam. Tento rekordný sled zrážok viedol k historickým záplavám vo viacerých povodiach (Aa, Canche, Liane a Lys), pričom Vigicrues niekoľkokrát vydal červený varovný signál.
Od februára do začiatku marca 2024 sa v Stredozemnom mori vyskytli štyri obdobia výdatných dažďov, ktoré postihli najmä oblasť Cévennes a PACA. V regiónoch Var a Alpes-Maritimes boli zrážky na začiatku roka výnimočné a ich úhrny miestami dosahovali alebo presahovali úhrny z roku 2023. To je prípad Nice, kde od 1. januára spadlo 438 mm v porovnaní s 374 mm za celý rok 2023.
V období od októbra do februára zostávajú veľmi nízke zrážky v Roussillone, ktorý zostal nezasiahnutý nedávnymi intenzívnymi zrážkami. Dňa 1. marca bol objem vody v povrchovej vrstve pôdy v Languedoc-Roussillone veľmi nízky, na rozdiel od väčšiny krajiny.
V Perpignane sa deficit zrážok blíži k 80 %, pričom sucho v pôde je historické a obzvlášť dlhotrvajúce, keďže už druhý rok po sebe je zrážok veľmi málo. Východ Korziky je tiež postihnutý výrazným suchom, pričom v Bastii spadlo len 142 mm v porovnaní s normálom 480 mm.
V priebehu niekoľkých mesiacov sa hydrologická situácia vo Francúzsku výrazne zlepšila. Hladiny podzemných vôd sú vyššie ako v rovnakom období minulého roka.
Napájanie bolo obzvlášť vysoké v povodí Artois-Picardie, Brie, v stredozápadnej časti a na severe Álp. Na druhej strane, v južnej tretine regiónu bolo doplnenie podzemných vôd málo výrazné a v Roussillone vôbec žiadne.
S výnimkou Languedoc-Roussillonu a východnej Korziky bola hrozba veľkého sucha na jar zažehnaná. Výdatné zrážky v posledných týždňoch umožnili návrat veľkého množstva prebytočnej vody do povrchovej vrstvy pôdy.
Niektoré regióny (Centre-West, Pas-de-Calais, Burgundsko) majú dokonca presýtenú pôdu a v nízko položených oblastiach sa nachádzajú kaluže vody. Poľnohospodári netrpezlivo očakávajú trvalé suché počasie, aby mohli začať s jarnými prácami.
Hydrologická situácia tohto leta bude závisieť od množstva zrážok a teploty počas letného obdobia. Dlhodobý nedostatok zrážok v kombinácii s obdobiami veľmi horúceho počasia by mohol viesť k povrchovému suchu počas leta. V prípade dostatočného doplnenia zásob podzemnej vody nemožno vylúčiť hrozbu tzv. bleskového sucha.