Gréci vyhlásili pre požiare stav núdze. Požiadali o pomoc

Atény Peter Minárik

Grécke úrady vyhlásili stav núdze platný pre západnú a východnú časť aglomerácie Atén, kde vyčíňajú dva veľké lesné požiare poháňané silným vetrom, ktoré si už vyžiadali evakuácie tisícov ľudí. Grécko včera večer požiadalo o pomoc krajiny Európskej únie.

Jeden z požiarov vyčíňa v okolí mesta Pendeli severovýchodne od Atén, pričom plamene vietor odnáša ďalej na východ, smerom k mestu Rafina. Do neďalekej dediny Mati vyslala pobrežná stráž hliadkovaciu loď na evakuáciu ľudí, ktorí pre plamene uviazli na miestnej pláži.Druhý lesný požiar vypukol zhruba 50 kilometrov západne od Atén, pri prímorskom mestečku Kineta, a rýchlo sa rozšíril cez miestny borovicový les. Živel si vynútil uzavretie diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou krajiny a grécka metropola sa vďaka nemu ponorila do oranžového oparu.

Guvernérka regiónu Atika v okolí Atén Rena Duruová vyhlásila stav núdze platný pre západnú a východnú časť Atiky. Miestne úrady podľa nej vyslali do oblasti hasiace cisterny a ďalšiu techniku na hasenie.

Pri požiaroch sa podľa úradov doposiaľ zranilo najmenej šesť osôb. Hovorkyňa hasičského zboru uviedla, že zranených v pondelok hospitalizovali s popáleninami, podrobnosti o ich stave však nepriblížila. Tri nemocnice v aténskej aglomerácii zároveň podľa jej slov boli upozornené, aby očakávali väčší možný prílev zranených.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Nedeľa
Prehánky
27 °C / 8 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd