Grécko zahalil saharský prach. Išlo o najhoršie znečistenie od roku 2018

Dominik Cenkner

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

Po silnom vetre z juhu pokryl žltooranžový opar niekoľko regiónov, obmedzil tam viditeľnosť a úrady vydali varovania pred rizikami s dýchaním. Informuje o tom TASR.

„Je to jedna z najvážnejších koncentrácií prachu a piesku zo Sahary od 21.-22. marca 2018, keď mračná zasiahli predovšetkým ostrov Kréta,“ uviedol Kostas Laguvardos, riaditeľ výskumu počasia v Aténskom observatóriu.

Grécko už koncom marca a začiatkom apríla zasiahli mračná prachu zo Sahary. Tie vtedy postihli aj časti Švajčiarska a južné Francúzsko.

 

Saharský prach predstavuje riziko pre ľudí so zdravotnými problémami

Úrady teraz varujú, že koncentrácie prachu môžu obmedziť slnečné svetlo a viditeľnosť. Môžu sa zvýšiť koncentrácie jemných prachových častíc, čo predstavuje riziko pre ľudí so zdravotnými problémami.

Z povrchu púšte Sahara sa do ovzdušia uvoľňuje 60 až 200 miliónov ton minerálneho prachu ročne. Najväčšie čiastočky sa rýchlo vrátia na zem, tie najmenšie sa ovzduším môžu dostať až tisíce kilometrov ďaleko a zasiahnuť celú Európu.

Grécka meteorologická služba informovala, že obloha sa v krajine začne čistiť v priebehu dnešného dňa.

Rekordné epizódy saharského prachu na Slovensku

Optická hrúbka a objemová koncentrácia aerosólov dosiahli počas veľkonočnej epizódy saharského prachu rekordné hodnoty. Aj vďaka tomu sa tohtoročná Veľká noc zapíše do histórie.

Ako uvádza SHMÚ, pre stanicu Poprad-Gánovce boli počas tohtoročnej Veľkej noci namerané neobvykle vysoké hodnoty optickej hrúbky aj koncentrácie aerosólov zo saharského prachu.

Saharský prach sa nad našou krajinou vznášal neuveriteľných 29 dní. Všetko vyvrcholilo v noci z 1. na 2. apríla, kedy prach vďaka studenému frontu postupne opustil naše územie.

Najintenzívnejšia a najzaujímavejšia epizóda sa začala v utorok 26. marca a trvala 8 dní. V tomto prípade však nešlo o rekordnú epizódu. Prvenstvo si zatiaľ drží rekord z roku 2022, kedy súvislá epizóda saharského prachu trvala od 21. októbra celých 18 dní. 

Rekordné bolo tohto roku práve množstvo saharského prachu, ktoré sa podarilo namerať v ovzduší. V prípade optickej hrúbky aerosólov pre vlnovú dĺžku 500 nm (viditeľné svetlo) bola nameraná dňa 30. marca úroveň 0,91.

 

To spôsobilo, že pre veľké množstvo saharskému prachu na zemský povrch dopadalo výrazne menej priameho slnečného žiarenia a na druhej strane viac difúzneho (rozptýleného) žiarenia. Tento fakt spôsobil výrazne horšiu dohľadnosť.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd