Hasiči majú plné ruky práce. Situácia na východe sa začína zhoršovať

Dominik Cenkner

Intenzívny dážď aj naďalej trápi Slovensko. V týchto chvíľach sa situácia začína zhoršovať najmä na východe, konkrétne v okolí Košíc.

Kým na strednom Slovensku dážď pomaly ustupuje, na východe úraduje vo veľkom. Hasiči sa v podstate už niekoľko hodín nezastavili.

Kvôli intenzívnym zrážkam, ktoré Košický kraj sužujú od pondelkového večera,  zasahovali hasiči najmä v okolí samotných Košíc. Najviac zasiahnuté sú obce Nižná Hutka, Malá Ida a Družstevná pri Hornáde.

Voda tam zaplavila ulice. Ohrozené sú však aj rodinné domy.

Voda v uliciach Družstevnej pri Hornáde, zdroj: facebook.com/@prezidiumhazz
Voda v uliciach Družstevnej pri Hornáde, zdroj: facebook.com/@prezidiumhazz

Rieky na východe stúpajú

Kým na ostatnom území je stav vodných tokov zostupný, na východe rieky aj naďalej stúpajú. Najhoršie je na tom tok Olšavy v Bohdanovciach, ktorý po 13:15 h dosiahol úroveň 372 cm, čo je 3. SPA.

Ten platí aj pre tok Roňavy v Michaľanoch. Druhý stupeň povodňovej aktivity dosahujú toky Hornádu a Torysy.

Stav vodných tokov po 13. hodine, zdroj: shmu.sk
Stav vodných tokov po 13. hodine, zdroj: shmu.sk

Hasiči majú plné ruky práce

Ako informovali prostredníctvom sociálnej siete, „v súvislosti s povodňou situáciou a intenzívnym dažďom zasahovali od rána do dvanástej hodiny celkom 79-krát.“

Až 27-krát zasahovali dnes v Žilinskom kraji. Počet výjazdov však stúpa aj na východnom Slovensku.

„Hasiči v oblastiach zasiahnutých povodňami a intenzívnym dažďom odčerpávajú vodu zo zatopených priestorov, vykonávajú monitoring vodných tokov a protipovodňové opatrenia, čistia upchané prietoky a vodné toky a odstraňujú popadané stromy z cestných komunikácii,“ uviedli v statuse na Facebooku.

V súvislosti s nepriaznivým počasím na Slovensku zasahovali hasiči od včera už viac ako 200-krát. Situácia by sa mohla upokojiť vo večerných hodinách, kedy by mali zrážky aspoň na čas ustať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd