Historický objav v Cheopsovej pyramíde. Vedci našli niečo, čo nečakali

02.03.2023 o 20:20 - Zuzana Macháčová

Cheopsova pyramída je jednou z najznámejších stavieb na svete. Zdá sa, že pred archeológmi už nemá žiadne tajomstvo. Vedci našli niečo, čo nečakali.

Historický objav v Cheopsovej pyramíde. Vedci našli niečo, čo nečakali
Zdroj: Shutterstock

Egyptské úrady vo štvrtok oznámili, že objavili v pyramíde niečo zaujímavé. Našli vysokú chodbu skrytú až 9 metrov vo Veľkej pyramíde v Gíze. Ide o prvú stavbu svojho druhu objavenú na severnej strane slávnej budovy.

Chodba s rozmermi 9 x 2 metre sa nachádza nad hlavným vchodom do pyramídy, v blízkosti jej základne. Objavená bola vďaka medzinárodnému projektu Scan Pyramids, ktorý prebieha od roku 2015.

V rámci projektu sa okrem iného využíva aj mionová tomografia. Tá umožňuje získať snímky vďaka mionom, ktoré v zemskej atmosfére produkuje vysokoenergetické kozmické žiarenie. 

Chodba stará až 4 500 rokov

Veľká pyramída sa nachádza asi 18 km od centra Káhiry. Je známa ako Cheopsova pyramída, pretože ju dal postaviť pred 4 500 rokmi faraón 4. dynastie Cheops. 

Funkcia chodby nie je známa. Jej objavenie môže predznamenať ďalšie archeologické nálezy.

Cheops vládol v rokoch 2 509 až 2 483 pred n. l. Pyramída bola svojou výškou 146 metrov najvyššou stavbou, ktorú ľudstvo postavilo pred tisíckami rokov. 

Táto staroveká stavba je vďaka svojej veľkosti a stabilnej konštrukcii jednou zo siedmich divov starovekého sveta, ktorá sa zachovala až dodnes. 

Aj na návštevníkov Gízy neustále pôsobí. Mnohí turisti prichádzajú do Egypta najmä preto, aby sa kochali týmito krásnymi pyramídami.

Cestovný ruch je veľmi dôležitým odvetvím egyptskej ekonomiky. V posledných rokoch sa toto odvetvie nachádza v kríze. Niet divu, že egyptská vláda sa snaží upriamiť pozornosť sveta na takú jedinečnú pamiatku, akou je Veľká pyramída.

Reklama MediaAd