Vedcom z NASA sa podarilo počas skúmania grónskeho ľadovca nájsť niečo, čo tam naozaj nečakali. Nález najprv nevedeli identifikovať, neskôr však pochopili, že ide o odkaz z minulosti.
Len minulý týždeň informovala NASA o objave, ktorý sa spoločnosti podarilo urobiť ešte v apríli tohto roka. O neobvyklý úlovok sa s fanúšikmi podelili na sociálnej sieti v rámci rubriky „Fotografie dňa“.
Vedci mali pôvodne úmysle skúmať dno ľadovca, namiesto neho však našli „kostlivca“ z čias studenej vojny.
„Myslíte si, že pod povrchom ľadu sa skrýva základňa?“ začala americká vesmírna agentúra svoj príspevok na Facebooku, pričom zverejnila aj radarové snímky stavby ukrytej v ľadovci.
Tento rok, počas jarného výskumu, vedúci výskumník NASA Chad Greene a tím inžinierov vykonali prelet nad Grónskom, kde pomocou pokročilej radarovej technológie skúmali ľadovce.
Táto technológia má schopnosť „vidieť“ hlboko do ľadovca, čím umožnila preskúmať jeho vnútorné vrstvy až po samotné dno.
Približne 240 km východne od americkej základne Pituffik v severnom Grónsku radar nečakane zachytil objekt pod ľadom.
„Pôvodne sme netušili, čo to je,“ priznal Alex Gardner, jeden z vedcov zapojených do projektu. „Hľadali sme dno ľadovca, keď sa zrazu objavil Camp Century,“ vysvetlil.
Camp Century, tajná americká vojenská základňa postavená počas studenej vojny v rámci projektu Iceworm, bola umiestnená hlboko v grónskom ľadovci. Jej cieľom bolo vytvoriť sieť základní, v ktorých by sa umiestnili jadrové zbrane.
Základňa bola napájaná prenosným jadrovým reaktorom a bola pokrytá ľadom, ktorý sa postupne menil. Dnes sa nachádza aspoň 30 metrov pod povrchom.
„Vďaka novým dátam sú jednotlivé štruktúry tejto tajnej základne teraz viditeľné, ako ich nikto predtým nevidel,“ uviedol Greene. Vedci zároveň priznali, že objav bol prekvapením, pretože ich primárnym cieľom nebolo pátrať po Camp Century.
Camp Century, postavený v roku 1960, mal stály personál zhruba 200 vojakov a vedcov, ktorí tam žili počas piatich rokov. K dispozícii mali kino, telocvičňu, knižnicu aj kaderníctvo.
Energiu zabezpečoval jadrový reaktor a núdzové generátory. Základňa sa nachádzala vo viac než troch kilometroch tunelov, pričom podlaha týchto tunelov bola 30 metrov pod povrchom ľadu.
Napriek pôvodným plánom na umiestnenie jadrových rakiet k tomu nikdy nedošlo. Hlavným prínosom výstavby základne bola veda. Počas piatich rokov sa vykonávali hlboké vrty, ktoré umožnili získavanie vzoriek ľadu dôležitých pre klimatologický výskum.
Tie sa používajú dodnes. Okrem toho sa realizovali prvé dlhodobé pozorovania environmentálnych podmienok v tejto oblasti.
Camp Century bol opustený v roku 1966, kvôli problémom s udržiavaním základne a neustálou potrebou odstraňovať viac než 120 ton snehu a ľadu každý mesiac.
Podľa vtedajších odhadov by jeho vyradenie bolo veľmi nákladné, a preto vedenie rozhodlo počkať na okamih, kedy roztopenie ľadovcov neodhalí toxické chemikálie, palivo a odpadné vody na povrchu, čo sa môže stať už čoskoro.