Hladina riek naďalej stúpa. Kedy prestane pršať?

Ľubomír Franko

Slovensko aj v pondelok večer naďalej trápia výdatné zrážky. Hladina niektorých riek na strednom a západnom Slovensku naďalej stúpa. Vo viacerých obciach vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity.

Výdatné zrážky spôsobujú v pondelok na Slovensku nemalé problémy. Na viacerých miestach západného a stredného Slovenska napršalo za posledných 24 hodín už aj viac ako 50 mm zrážok.

Výdatné zrážky zdvihli aj hladiny vodných tokov, viaceré z nich sa následne vyliali. Podľa agentúry TASR vyhlásili v obciach Uhrovec a Horné Naštice v okrese Bánovce nad Bebravou tretí stupeň povodňovej aktivity.

Hasiči za uplynulých 12 hodín uskutočnili v súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol územie Slovenska, celkom 136 výjazdov. TASR o tom informovala hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová. „Najvážnejšia situácia je v Trenčianskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná doposiaľ 49-krát.“

Povodňové stupne sú vyhlásené najmä v povodí Váhu, zdroj: SHMÚ
Povodňové stupne sú vyhlásené najmä v povodí Váhu, zdroj: SHMÚ

Od západu zrážky postupne ustávajú, no na strednom Slovensku aj naďalej prší. Počas noci sa bude zrážkové pole postupne presúvať nad východ Slovenska.

Medzitým by malo v najpostihnutejších oblastiach prestať pršať, prípadne by mala intenzita zrážok klesať. Očakávame tak postupné zlepšovanie situácie.

Počas noci by malo najviac pršať v Banskobystrickom a Žilinskom kraji, no takisto v západnej polovici východného Slovenska. Celkovo môže spadnúť ešte od 10 do 30 mm.

Odhadovaný úhrn zrážok do 2:00 rána, zdroj: Meteologix
Odhadovaný úhrn zrážok do 2:00 rána, zdroj: Meteologix

Na západe sa počas noci už zrážky neočakávajú, no ďalšie by mali doraziť v utorok. Tie by ale nemali byť výdatné a pôjde prevažne o prehánky, ojedinele búrky, ktoré veľa zrážok neprinesú.

V utorok bude teda na západe a postupne aj na strednom Slovensku prevládať polooblačné počasie. Na východe by malo naopak výdatne pršať.

Očakávaný úhrn zrážok za utorok, zdroj: Metoelogix
Očakávaný úhrn zrážok za utorok, zdroj: Meteologix

Očakávame, že za utorok môže na východnom Slovensku spadnúť od 10 do 40 mm zrážok, čo môže takisto viesť k vzostupu hladín vodných tokov.

Pohyb zrážok môžete sledovať LIVE na našom iRadare.

Nepriaznivé počasie nás čaká aj počas ďalších dní. Dlhodobé vyhliadky zatiaľ nenaznačujú stabilnejší charakter počasia a preto by sme mali počítať s častými zrážkami a veľkou oblačnosťou.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd