Hladina vody stále stúpa. Turistické atrakcie museli zatvoriť

Hladina vody stále stúpa. Turistické atrakcie museli zatvoriť
Zuzana Macháčová

Hladina vody v Seine v Paríži stále stúpa. Voda zaplavuje obľúbené nábrežné promenády, čo núti mestské úrady ich dočasne uzavrieť. Taktiež bolo potrebné obmedziť lodnú dopravu.

Francúzsko zasiahlo nepriaznivé počasie. Podľa meteorologickej agentúry Meteo France platia v stredu v niektorých oblastiach na severe a západe krajiny výstrahy pred povodňami.

Výstraha pred povodňami platí aj pre región hlavného mesta Ile-de-France, kde hladinu vody v rieke Seina neustále monitorujú.

Uzavreté promenády

V stredu o 7.00 h miestneho času bola hladina Seiny v Paríži pri moste Pont d'Austerlitz až 4 metre, čo je výrazne nad úrovňou výstrahy, ktorá bola na tejto meracej stanici stanovená na 2,5 m.

Podľa miestnych médií kulminácia vlny nepriaznivého počasia má prechádzať Parížom v priebehu dnešného dňa. Podľa predpovedí môže rieka Seina dosiahnuť úroveň až 4,23 m.

Vysoká hladina spôsobila obyvateľom aj turistom množstvo ťažkostí. Voda zaplavila niektoré nábrežné promenády a miestne úrady tak nemali inú možnosť, ako tieto obľúbené turistické miesta uzavrieť.

 

Zakázaný bol okrem iného aj vstup na obľúbenú pešiu trasu Georges-Pompidou a obmedzenia platili aj pre plavbu po rieka Seina. Najdlhšie a najvyššie lode nemohli opustiť prístav, vrátane mnohých plavidiel, ktoré denne ponúkajú turistom plavby po rieke. Miestne médiá pripomenuli, že od výšky hladiny 4,3 m je na Seine úplný zákaz plavby.

Táto povodňová situácia by nemala prekročiť predchádzajúce rekordy. V januári 2018 hladina vody na rieke Seina dosiahla 5,88 a v júni 2016 6,10 metra. Avšak rekord z januára 1910 zostáva stále neprekonaný. Hladina vtedy dosiahla až 8,62 metra.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd