Hladina vody vo Viktóriinych vodopádoch je v normále. Šíri sa HOAX

08.12.2019 o 13:13 - Ľubomír Franko

Internetom sa v posledných dňoch šíri informácia o tom, že Viktóriine vodopády v južnej Afrike vyschli. Informácia nie je pravdivá a hladina riek je tam v tomto období na úrovni dlhodobého priemeru.

Hladina vody vo Viktóriinych vodopádoch je v normále. Šíri sa HOAX

Viktóriine vodopády sú jedným z najväčších vodopádov na svete. Nachádzajú sa v južnej Afrike na rieke Zambezi na hraniciach štátov Zambia a Zimbabwe. Vodopády lákajú každoročne milióny turistov, kvôli najmä kvôli svojej výdatnosti.

V uplynulých dňoch sa po internete začala šíriť informácia že vodopády dosahujú rekordne nízku hladinu vody a takmer vyschli. To ale nie je pravda. 

Po kontaktovaní inštitútu Zambezi River Authority, ktorý má na starosti reguláciu vodného toku, no takisto aj hydrologické merné stanice, sme sa dozvedeli že úroveň rieky Zambezi je na úrovni dlhodobého priemeru.

Prietok rieky Zambezi sa v priebehu roka mení

Prietok rieky Zambezi sa mení v závislosti od zrážkových pomerov v južnej Afrike. Počas zimných mesiacov býva zrážok málo (vyskytuje sa tam obdobie sucha) a v oblasti vodopádov dosahuje rieka Zambezi minimálny ročný prietok.

Z dlhodobého hľadiska sú mesiace november a december najchudobnejšie na zrážky a následne na prietok rieky Zambezi.

Prietok rieky Zambezi v priebehu roka, modrá farba - sezóna 2019/2020, svetločervená - dlhodobý priemer, tmavočervená sezóna 2017/2018
Prietok rieky Zambezi v priebehu roka, modrá farba - sezóna 2019/2020, svetločervená - dlhodobý priemer, tmavočervená sezóna 2017/2018, zdroj: Zambezi River Authority

Počas tohto roku rieka Zambezi nedosiahla ani rekordné minimum a ani nevyschla. Držala sa na úrovni dlhodobého normálu,  2. decembera 2019 bol prietok vyšší ako počas minulého roku (tohtoročných 227 m3/s oproti minuloročným 220 m3/s). 

Viktoriine vodopády v priebehu roka, zdroj: Ultiamteafrica.com
Viktoriine vodopády v priebehu roka, zdroj: Ultiamteafrica.com

Klimatické zmeny a budúcnosť vodopádov?

Zo všetkých nepravdivých správ o vodopádoch je ale jeden dôležitý a pravdivý fakt. Klimatické zmeny budú mať skutočne vo vzdialenej budúcnosti negatívny vplyv na množstvo vody, ktoré sa do rieky Zambezi dostane.

Počas najbližších rokov ale vyschnutie Viktóriinych vodopádov nehrozí, a takisto nie je ohrozený miestny turizmus, ako to drvivá väčšina médii tvrdí. Hladina rieky je na túto ročnú dobu normálna a svoje maximum dosahuje v marci, apríli a máji.