Záver meteorologického leta sa nesie v znamení vysokých teplôt. Horúčavy tak neustupujú, čo na jednej strane teší dovolenkárov, ale poľnohospodári musia riešiť nebezpečné sucho. Hasiči vzhľadom na to aktualizovali okresy, v ktorých je zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru.
Teploty nad +30 °C, dusno a občasné búrky. Takéto je počasie v závere meteorologického leta na Slovensku.
Zmenu nepriniesol ani posledný augustový piatok. Po 14. hodine sa teploty v najteplejších oblastiach našej krajiny pohybovali na úrovni +34 °C.
Tvoria sa aj orografické búrky. Deje sa tak najmä na strednom a východnom Slovensku. Prvé blesky sme dnes na iRadar mohli vidieť už predpoludním v oblasti Vysokých Tatier.
Situáciu s horúčavami pozorne sledujú aj hasiči naprieč krajinou. Tí sú v pohotovosti.
Stačí málo a kvôli pretrvávajúcemu suchu sa môžu rozhorieť nebezpečné požiare. Hasičský a záchranný zbor preto na pravidelnej báze aktualizuje okresy s časom zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.
To od dnešného dňa, 30. augusta, platí prakticky pre celé Slovensko. Výnimkou sú len okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Martin, Turčianske Teplice na strednom Slovensku a Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Stropkov a Svidník na východe krajiny. Určite však platí to, že pozor by si mali dať aj vo vymenovaných okresoch.
V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. Zakazuje sa najmä fajčiť a používať otvorený plameň, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov či zakladať oheň v priestoroch alebo miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu.
Povinnosti v súvislosti s prevenciou proti požiarom majú aj vlastníci, správcovia či užívatelia lesných pozemkov. Tí sú okrem iného povinní zabezpečovať hliadkovaciu činnosť, protipožiarne náradie na určenom mieste a udržiavať existujúce prejazdové cesty v stave umožňujúcom bezproblémový príjazd hasičských jednotiek.