Horúčavy budú na Slovensku gradovať. Kedy bude najteplejšie?

28.06.2022 o 11:45 - Veronika Salayová

Slovensko zažíva horúce dni a ďalšie tropické dni má ešte pred sebou. Teploty budú gradovať a stúpať k +38 °C. Ktorý deň bude najteplejší a dočkáme sa mierneho ochladenia? 

Od konca minulého týždňa stúpajú teploty na väčšine územia k letným až tropickým hodnotám. Pondelok priniesol prvýkrát v tomto roku teploty nad +35 °C a takýto, ba ešte teplejší charakter počasia nás čaká aj ďalšie dni.

Dnes môže teplota v popoludňajších hodinách vystúpiť až na +36 °C, pričom najteplejšie bude na juhovýchode Slovenska. Západ a sever Slovenska bude o niečo chladnejší v dôsledku ranných a predobedných búrok, ktoré priniesli do týchto oblastí čiastočné ochladenie.

Avšak už v stredu nás čaká mimoriadne horúci deň, kedy sa vo veľmi teplom vzduchu bude nad strednou Európou nachádzať nevýrazné tlakové pole. Teploty budú stúpať v južných okresoch k +37 °C, pričom opäť najteplejšie bude na juhovýchode v Košickom kraji. 

Záver pracovného týždňa bude pekelný

Vo štvrtok ochladenie nečakajte, práve na naopak. Teploty pôjdu ešte o kúsok vyššie a navyše bude aj dusno. teploty vystúpia na +38 °C, a dokonca na Gemeri alebo v Košickom kraji môže teplota presiahnuť aj hodnotu +39 °C.

Vo štvrtok bude mimoriadne horúco aj na severe Slovenska. V Kysuciach, na Orave, ale aj na Zamagurí či Šariši teploty vystúpia až do +36 °C. Tento deň bude zároveň predstavovať veľkú zdravotnú záťaž v dôsledku horúčav najmä pre dôchodcov a deti. 

Piatok bude taktiež tropický o nepatrne nižšími teplotami ako vo štvrtok, avšak stále bude mimoriadne teplo a dusno. Koniec júna a záver školského roka tak bude extrémne teplý až pekelný. 

Lokálne nás však v priebehu týchto tropických dní schladia búrky a prehánky. Výdatné a dlhotrvajúce zrážky sa nateraz neočakávajú. 

O niečo nižšie teploty prinesie prvý júlový víkend, ktorý aspoň čiastočne zmierni extrémne horúčavy. Sobota prinesie maximálne teploty počas dňa do +30 °C na juhovýchode. Na západe bude podľa doterajších modelov okolo +25 °C, takže od extrémneho tepla si aspoň čiastočne oddýchneme. 

Viac o vývoji počasia na víkend prinesieme v ďalších príspevkoch.