Hrozí masívny zosuv skál: Obyvateľom obce nariadili urýchlenú evakuáciu

Veronika Salayová

Švajčiarskej obci neďaleko hlavného mesta Bern hrozí masívny zosuv skál, varovali geológovia. Z tohto dôvodu sú rodiny žijúce pod skalou nútení rýchlo opustiť svoje domovy, do ktorých sa zrejme už nebudú môcť vrátiť. 

Asi 70 ľudí žijúcich v domoch pod skalou vo švajčiarskej obci Brienz sa musí do piatku vysťahovať zo svojich domovov, pretože podľa geológov čoskoro hrozí masívny zosuv skál. 

Podľa BBC vydal kantón Graubünden v stredu varovanie, že s veľkou pravdepodobnosťou dedinu Brienz zasiahne obrovská masa skál. Spadnúť na dedinu môže aj 2 milióny kubických metrov skál. 

Oblasť okamžite uzavreli a 70 ľuďom nariadili rýchlu evakuáciu. Títo ľudia sa zrejme už do svojich domov nebudú môcť nikdy vrátiť, čo sa, samozrejme, nezaobišlo bez emócií.

Dedinu čoskoro pochová masa skál

Geológovia prišli s hrozným scenárom − podľa nich do troch týždňov dôjde k masívnemu zosuvu, ktorý úplne pochová túto lokalitu a zrovná ju so zemou.

Hora za domami sa totiž rozpolila a pôda je čoraz viac nestabilná.

Na niektorých domoch sa už objavili trhliny alebo niektoré budovy sa mierne naklonili do strán.

Ide o nezvratný proces, pri ktorom je potrebné konať okamžite. 

Odborníci uviedli, že ide o dôsledok globálneho otepľovanie, keďže švajčiarsky permafrost sa rýchlo topí a terén sa stáva nestabilný. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd