Hrozí, že našu Zem môže v roku 2036 zasiahnuť asteroid

Veronika Salayová

V utorok okolo nás preletel asteroid 2009 PQ1. Tento istý asteroid sa k Zemi priblíži v roku 2029 a opäť v roku 2036, kedy hrozí zrážka s našou planétou.

Asteroid 2009 PQ1 preletel okolo Zeme v utorok 4. augusta. Asteroid meria v priemere 110 metrov a k našej planéte sa priblížil do vzdialenosti 4,1 milióna kilometrov od Zeme, ako uvádza AlertaGeo.

Tento istý asteroid sa k Zemi priblíži v roku 2029 a potom opäť v roku 2036. 

Ak sa v roku 2029 dostane asteroid 2009 PQ1 do gravitačnej oblasti Zeme, bude mať v roku 2036 väčšiu šancu zasiahnuť našu planétu, informuje viceprezident Ruskej akadémie vied astrofyzik Jurij Balega pre TASS.

Zdroj: NASA/TASS
Zdroj: NASA/TASS

Pravdepodobnosť zrážky so Zemou bude teda závisieť od letu asteroidu okolo Zeme v roku 2029. Astrofyzik dodal, že prípadná zrážka s takýmto asteroidom by zanechala kráter s priemerom tri až päť kilometrov a oblak prachu z kolízie by zrejme prekryl slnečné svetlo na dlhú dobu.

Zatiaľ ľudstvo nemá žiadne účinné nástroje na odvrátenie kolízie s nebeským objektom, ale treba dodať, že vedci v súčasnosti uvažujú o viacerých možnostiach, ako sa to dá urobiť.

„Existuje veľa rôznych nápadov a možností, ako zmeniť trajektóriu asteroidov,“ poznamenal optimisticky na záver ruský astrofyzik Balega. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -1 °C
Valér
Zajtra
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Sobota
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd