Hryzú plážových návštevníkov, ale nie je to ich chyba. Záhadné správanie Uškatcov kalifornských

Hryzú plážových návštevníkov, ale nie je to ich chyba. Záhadné správanie Uškatcov kalifornských
Zuzana Macháčová

Uškatce kaliforsnké čoraz častejšie napádajú návštevníkov pláží v južnej Kalifornii. Čo je za nezvyčajným správaním týchto zvierat?

Na návštevníkov pláží v južnej Kalifornii číha neočakávaná hrozba - Uškatec kalifornský (Zalophus californianus). Hoci tieto zvieratá zvyčajne útočia len vtedy, keď sa cítia ohrozené, prípady uhryznutia v náhodných situáciách sú čoraz častejšie.

Podľa správ miestnych médií len za posledný týždeň morské cicavce zranili najmenej dvoch ľudí na plážach v okrese Orange a piatich v okresoch Santa Barbara a Ventura.

Chorí a zmätení

Čo stojí za nezvyčajne agresívnym správaním uškatcov? Podľa odborníkov je to dôsledok otravy neurotoxínmi vylučovanými morskými riasami. Tento rok bol zaznamenaný rekordný rozkvet bol v Kalifornii. 

Alissa Demingová z Pacifického centra pre morské cicavce (PMMC) vysvetlila, že tieto zvieratá nenaháňajú ľudí po pláži, aby ich uhryzli. Keď sa tieto zvieratá zľaknú, veľmi často zaútočia na surferov a uhryznú ich.

Toxická látka zodpovedná za nezvyčajné správanie uškatcov je kyselina domoová, ktorú produkujú diatómy rodu Pseudo-nitzschia. Jej vysoké koncentrácie boli pozorované v okresoch Santa Barbara, Ventura a Orange.

Podľa údajov PMMC je tohtoročný rozkvet rias jedným z najväčších, aký bol kedy v Orange County zaznamenaný. Tento jav sa pozoruje čoraz častejšie, najmä počas rokov El Niňo, keď je oceán teplejší.

Obrovská hrozba pre zvieratá

Kvitnutie rias sa vyskytuje na jar a na jeseň. Diatómy požierajú ryby, ktoré potom konzumujú morské cicavce.

Konzumácia veľkého množstva otrávených rýb spôsobuje zvieratám poškodenie mozgu, kŕče a dokonca smrť. Podľa Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) v južnej Kalifornii z tohto dôvodu tento mesiac zomrelo už viac ako 1 000 jedincov a mnohí ďalší sú vážne chorí. Centrá pre starostlivosť o morské voľne žijúce zvieratá a ich rehabilitáciu majú problémy s ich umiestnením.

Ako vysvetlila verejnosti, nehrozí im, že sa nakazia kyselinou domoovou po uhryznutí morským ježkom. K otrave dochádza tráviacou cestou, napríklad konzumáciou otrávených morských plodov.

Kalifornské ministerstvo zdravotníctva bežne testuje mušle, slávky a hrebenatky na prítomnosť toxínov kyseliny domoovej. Od zberateľov mäkkýšov sa vyžaduje, aby týždenne predkladali vzorky na analýzu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd