Hurikán Ian už zasiahol Floridu. Dosiahol silu 3. kategórie

28.09.2022 o 12:05 - Veronika Sádovská

Hurikán Ian počas noci zosilnel na hurikán 3. kategórie a predpoludním nášho času dorazili prvé zrážky a vietor na pobrežie Floridy.

Hurikán Ian už zasiahol Floridu. Dosiahol silu 3. kategórie
Huirkán Ian v bezprostrednej blízkosti Floridy, zdroj: NOAA

Do bezprostrednej blízkosti Floridy sa hurikán dostal dnes pred 10. hodinou nášho času. Florida sa na jeho príchod pripravovala už posledné dni.

Hurikán zosilnel a zotrvával na 3. kategórii Saffir-Simpsonovej stupnici. Rýchlosť vetra, ktorou narazil na pevninu bola okolo 190 km/h. Zosilnieť ešte stále môže na 4. kategóriu.

Hurikán bude postupovať po pobreží severovýchodným smerom. Pohybuje sa rýchlosťou asi 15 km/h. Najhoršie krajinu čaká približne o 5. hodine nášho času.

Vietor, tornáda aj extrémne úhrny

Predpokladá sa, že najsilnejšie udrie a najviac škody spôsobí na západe a juhozápade tohto amerického polostrova. Tam budú aj najhoršie prílivové vlny a silný vietor. Vlny môžu dosahovať aj 3,5 m.

Neskôr, keď bude prechádzať už pevninou a vnútrozemím s veľkou pravdepodobnosťou prinesie aj tornáda. Ostávať bude silný vietor, ktorý spôsobí výrazné škody.

Očakávajú aj extrémne výdatné zrážky. Napršať môže aj cez 500 mm zrážok, teda spadne aj 500 litrov vody na jeden meter štvorcový. 

Nebezpečne bude aj v iných štátoch

Okrem Floridy očakávajú vysoké úhrny zrážok a z toho vzniknuté povodne aj v štáte Giorgia a v Južnej Karolíne.

Na snímkach v galérii môžete vidieť aj predpokladanú veľkosť vĺn, ktoré zasiahnu pobrežie.

 

Reklama MediaAd