Hurikán Maria totálne zničil ostrov Dominika

Ľubomír Franko

Hurikán Maria sa počas noci nášho času prehnal oblasťou Malých Antíl, cez Náveterné ostrovy. Ako sa aj očakávalo, priniesol totálnu skazu. Už krátko pred polnocou dosiahol hurikán 4. kategóriu a zamieril si to priamočiaro ponad ostrov Dominika. Krátko pred tým ako na ostrov dorazil, hurikán ešte zosilnel a dosiahol najvyššiu, 5. kategóriu. 

Obavy sa potvrdili a hurikán s nárazmi vetra o rýchlosti 260 km/h totálne zdevastoval ostrovný štát Dominika. Na sociálnej sieti Facebook to potvrdil premiér štátu Roosevelt Skerrit: ,,Predbežné správy od ľudí a záchranných zložiek hovoria o totálnej devastácii. Doposiaľ sme stratili všetko, čo dokážu nahradiť peniaze. Moje najhoršie obavy sú, že ráno vstanem do smutných správ o zranených či obetiach, následkom silného vetra a zosuvov pôdy, ktoré vyvolal intenzívny dážď." Premiér ďalej dodal, že vietor odniesol strechu každého človeka, s ktorý sa rozprával či inak kontaktoval. Prístavy, letiská a cesty sú podľa premiéra zničené a akonáhle sa počasie ukľudní, začnú kontrolovať ostrov a hľadať prípadných zranených. 

Ostrov Dominika bude po ostrove Barbuda zrejme druhým ostrovným štátom v Karibiku, ktorý počas tohto roka zdevastoval hurikán 5. kategórie.


Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd