Hurikánová sezóna v Atlantiku si dala pauzu. Kedy sa situácia zmení?

Hurikánová sezóna v Atlantiku si dala pauzu. Kedy sa situácia zmení?
Dominik Cenkner

Atlantický oceán takmer tri týždne odpočíval po historickom hurikáne Beryl. Hurikánová sezóna si tak dala na chvíľu pauzu, situácia sa však čoskoro zmení.

„Určite sa blíži nejaká (tropická aktivita),“ povedal pre CNN Phil Klotzbach, expert na hurikány a vedec z Coloradskej štátnej univerzity. „Príde skôr ako neskôr.“

Tropická aktivita v Atlantiku sa zvyčajne začína zvyšovať v auguste, najmä v druhej polovici mesiaca. Táto sezóna, ktorá má byť hyperaktívna, sa však začala historicky, keď Beryl začiatkom júla dosiahol na divoký hurikán 5. kategórie.

Beryl nabral na sile a prepisoval rekordy vďaka veľmi teplému oceánu, dokonca tak teplému, aký by mal byť obvykle v septembri. Ide o jav, ktorý sa stáva čoraz častejším v dôsledku otepľovania planéty v dôsledku znečistenia fosílnymi palivami.

 

Rýchlo silnejúci hurikán mal aj ďalšie dve zložky potrebné na vznik búrok, ktoré odvtedy chýbajú. Vlhký vzduch a nedostatok búrky rušiacich vetrov vo vyšších hladinách, tzv. strih vetra. Teplota oceánu je stále nadpriemerná, ale rozsiahle územie suchého, prašného vzduchu obmedzilo vlhkosť a pomohlo obmedziť tropickú aktivitu nad Atlantikom.

Hurikány si dali pauzu a môže za to aj Saharský prach

Saharský prach vzniká pri prachových búrkach v Afrike, zachytáva sa vo vrstve vzduchu nad povrchom a potom ho vytrvalé vetry roznášajú nad Atlantik. Odkiaľ sa vie dostať do Európy, aj na Slovensko, ale aj k pobrežiu Ameriky.

Dávky saharského prachu prúdia z Afriky nad Atlantik po celý rok, ale vysoké koncentrácie dosahujú vrchol začiatkom leta, rovnako ako tento rok. Podľa analýzy odborníka na hurikány, Michaela Lowryho, sa v júli tohto roka nad tropickým Atlantikom vyskytla zatiaľ druhá najvyššia koncentrácia prachu v histórii. Spoľahlivé satelitné údaje pre toto meranie sa začínajú v roku 2002.

Situácia sa čoskoro zmení

Podľa Klotzbacha sa však tento suchý a prašný vzduch neudrží a v auguste sa pravdepodobne rozptýli. Prach nebol jediným faktorom, ktorý po Beryle udržiaval Atlantik v pokoji. Podľa Klotzbacha boli v júli vetry vo vyšších hladinách príliš nepriateľské na to, aby sa mohli vyvinúť hurikány, ale náznaky naznačujú, že v nasledujúcich týždňoch budú vetry pokojnejšie a podmienky priaznivejšie.

Klotzbach odhaduje, že všetky potrebné atmosférické podmienky sa spoja v nasledujúcom týždni a pol, čo otvorí dvere ďalším hurikánom. Upozornil však, že to neznamená, že hurikán sa zaručene vytvorí hneď po tom, ako sa priaznivé podmienky vyrovnajú, ale je len otázkou času, kedy sa tak stane.

Predpovede Klimatického predpovedného centra upozorňujú na oblasť potenciálneho vývoja tropických hmôt od 31. júla do 6. augusta. Časť západného Atlantiku a Karibiku má v tomto období minimálne 20 % šancu na vznik tropickej búrky.

 

Táto 20 % alebo väčšia šanca pretrváva až do polovice augusta a rozširuje sa na takmer celý tropický Atlantik, od západne od Cabo Verde až po východný Karibik. Na záver dodajme, že najaktívnejšie obdobie hurikánovej sezóny v Atlantiku trvá zvyčajne od polovice augusta do polovice októbra, pričom aktivita vrcholí okolo 10. septembra.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
23 °C / 1 °C
Lea
Zajtra
Skoro jasno
24 °C / 3 °C
Anastázia
Štvrtok
Skoro jasno
26 °C / 5 °C
Sviatok práce
Piatok
Skoro jasno
27 °C / 5 °C
Žigmund
Sobota
Búrky
25 °C / 3 °C
Galina
Nedeľa
Prehánky, búrky
19 °C / 8 °C
Florián
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd