Intenzívne búrky spôsobili škody. Lámali stromy, prinášali krúpy a Kysuce zatopilo

Peter Minárik

Naše územie opúšťa studený front za ktorým k nám len prechodne prenikne chladnejší vzduch. Búrky priniesli opäť problémy a na severe Slovenska spôsobili aj škody. Vyskytla sa tu totiž prívalová povodeň.

Počas štvrtka cez naše územie postupoval studený front na čele ktorého dochádzalo k tvorbe výraznej búrkovej činnosti. Búrky opäť potrápili mnohé oblasti nášho územia. Priniesli tisícky bleskov, zrážky a aj silný vietor.

Búrky sa začali vytvárať nad Moravou už popoludní. Dochádzalo tu k tvorbe jednotlivých búrkových multiciel, ktoré produkovali predovšetkým krúpy. Výrazné krupobitie sa vyskytlo hneď v niekoľkých lokalitách, pričom problémom nebola ani tak veľkosť krúp ako intenzita krupobitia.

Krupobitie sa vyskytovalo predovšetkým nad Moravou a najmä v jej južnej časti. Hasiči napríklad pomáhali s odstraňovaním krúp v obci Olešnice.

foto: HZS Jihomoravského kraje
foto: HZS Jihomoravského kraje

Búrka zaplavili Kysuce aj Záhorie

Nad Moravou sa formoval rozsiahly búrkový systém, ktorý krátko pred 18:00 vstúpil na naše územie. Tento búrkový systém prinášal predovšetkým do oblasti Považia a Žilinského kraja pomerne silný nárazový vietor, ktorého poryvy dosahovali aj 70 km/h.

Vietor lámal konáre a vyvrátil niekoľko stromov. Väčšie problémy však našťastie nespôsobil. O tie sa postarali až zrážky. Ešte pred príchodom búrkového systému vznikla nad Kysucami rozsiahla stacionárna búrka, ktorá nad horami zostala niekoľko desiatok minút. Táto stacionárna búrka podľa radarových odhadov priniesla od 50 až do 100 mm zrážok, ktoré spadli v priebehu krátkej chvíle, čo vyvolalo prívalovú povodeň.