Inváziu lienok zapríčiňuje počasie

Peter Minárik

Doslova inváziu lienok môžeme pozorovať v uplynulých dňoch na mnohých miestach nášho územia. Ázijské lienky, ktoré sa do Európy dostali v 80. až 90. rokoch v posledných dňoch vyhľadávajú teplé miesta a snažia sa tak skryť pred zimou. Pozorujeme ich väčšinou na slnečných stranách stien i keď vďaka zamračenému počasiu toto v posledných dňoch nie je možné pozorovať. Lienky sa však snažia dostať cez okenné rámy do našich domácností. Idú všade tam, kde je teplo.

V uplynulých rokoch sa tieto lienky vďaka teplému počasiu premnožili, čomu dopomohol aj fakt, že tieto ázijské lienky nemajú prirodzeného nepriateľa.  Ázijské lienky sú nepriateľom aj pre naše ,,európske,, lienky.

Tieto lienky dokážu človeka aj uštipnúť, ale uštipnutie nie je nebezpečné. Odborníci odporúčajú len umyť postihnuté miesto.

Keďže prirodzeného nepriateľa tieto lienky nemajú, tak sa ich možno zbaviť buď chemickým prípravkom, resp. ich vysokému výskytu budúci rok môže dopomôcť môže aj tuhá zima.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd