Island je stále v napätí: Toto je najpravdepodobnejšie miesto erupcie

19.11.2023 o 16:30 - Veronika Salayová

Aj keď islandskí vulkanológovia avizovali, že k erupcii dôjde začiatkom tohto týždňa, stále sa tak neudialo. Podľa odborníkov je však erupcia stále veľmi pravdepodobná. Vedci už aj vedia, kde zrejme magma začne vytekať na povrch.

Island je stále v napätí: Toto je najpravdepodobnejšie miesto erupcie
Ilustračné. Foto: The New York Times

Podľa Islandského meteorologického úradu sa magma mohla dostať veľmi blízko k zemskému povrchu a erupcia v lokalite Grindavík je stále v hre a naďalej veľmi pravdepodobná. 

„Naše údaje a modely ukazujú, že pravdepodobnosť erupcie je bezprostredná a my musíme naozaj len čakať v napätí na niekoľko nasledujúcich dní, aby sme videli, čo sa stane,“ informovalo oddelenie Islandského meteorologického úradu.

Podľa úradu sa klesajúca aktivita zemetrasení za posledných 24 hodín by mohla byť znakom toho, že magma je tesne pod zemským povrchom.

Met Office uviedol, že magmatický plyn bol zistený aj vo vrte vo Svartsengi, čo signalizuje bezprostrednú erupciu v najbližších dňoch, pričom najviac ohrozené je evakuované mesto Grindavík.

Kde zrejme dôjde k erupcii?

Modely dokonca odhalili aj najpravdepodobnejšie miesto, kde začne magma vytekať na povrch. Je ním lokalita blízko horskej oblasti Hagafell, severne od Grindavíku.

V tejto lokalite dochádza k akútnejšej deformácii zeme. Za posledných 24 hodín bolo zaznamenaných asi 2 000 malých otrasov, z ktorých najväčšie sa vyskytlo neďaleko práve Hagefell a malo magnitúdu 3,0. 

Podľa úradov môže trvať dlho, kým sa obyvatelia Grindavíku budú môcť sťahovať späť, povedal riaditeľ oddelenia civilnej obrany Víðir Reynisson. „Toto plus neistota v súvislosti so zemetraseniami znamená, že obyvatelia tohto mesta sa musia v najbližších mesiacoch pripraviť na život inde,“ povedal Reynisson.

Navyše islandské úrady uviedli, že najmenej 20 domov v meste je vážne poškodených a vážne je narušená aj tamojšia infraštruktúra. 

Island je veľmi náchylný na prírodné katastrofy, pretože leží na stredoatlantickom hrebeni – divergentnej hranici platní, kde sa severoamerická platňa a euroázijská platňa od seba vzďaľujú, čo vedie k častým sopečným erupciám a zemetraseniam.

Na polostrove Reykjanes v blízkosti sopky Fagradalsfjall došlo za posledné tri roky k trom erupciám: v marci 2021, auguste 2022 a júli 2023. Predchádzajúce erupcie však nespôsobili škody a vyskytli sa v odľahlých údoliach.

Reklama MediaAd