Island môže vybuchnúť. Zaznamenali 20 000 zemetrasení za 2 týždne

Island Peter Minárik

Na Islande dochádza k intenzívnej seizmickej činnosti. Odborníci to prisudzujú pohybu magmy. Existuje reálna obava, že v najbližších týždňoch dôjde k explózii sopky. Môžu pritom vybuchnúť aj ďalšie sopky.

Island sa stáva v uplynulých dňoch veľmi nestabilným miestom. Od 24. februára sa tu vyskytuje roj častých a intenzívnych zemetrasení, ktoré začínajú vyvolávať obavy. Intenzita rastie a očakáva sa, čo nastane.

Odborníci už dva týždne zaznamenávajú roj silných zemetrasení a súčasne sledujú zvýšenú aktivitu magmy. To naznačuje, že je vysoká pravdepodobnosť výbuchu sopky.

Zemetrasenie takmer každú minútu

Island patrí k seizmicky najaktívnejším oblastiam na našej planéte. V oblasti totiž dochádza k styku euroázijskej a severoamerickej tektonickej dosky. Tieto dve tektonické dosky sa vzďaľujú od seba a akoby trhali ostrov na dve polovice. Oblasť je špecifická aj tým, že je to jediné miesto na svete kde môžete vidieť tieto dve tektonické platne a súčasne stredoatlantický chrbát nad zemou.

Ako vidieť na obrázku, tak stredoatlantický chrbát vstupuje na Island od juhozápadu a pokračuje smerom k severu. V oblasti sa nachádza množstvo sopiek, pričom tie najaktívnejšie môžete vidieť aj znázornené. 

Postup stredoatlantického chrbáta, zdroj: Thordarsom Chapman
Postup stredoatlantického chrbáta, zdroj: Thordarsom Chapman

Práve v oblasti, ktorá je označená červeným obdĺžnikom, teda na juhozápade krajiny dochádza k najaktívnejšej seizmickej činnosti v uplynulých dvoch týždňoch.

Najsilnejšie zemetrasenie v počiatočnom roji malo magnitúdu 5,7. Otrasy bolo silno cítiť až do hlavného mesta Reykjavík. Vyskytli sa však aj ďalšie zemetrasenia o sile M 4 a M 5. Od začiatku seizmického roja bolo zaznamenaných už viac ako 20 000 zemetrasení.

Počiatočný roj bol sústredený do dvoch oblastí. Klaster 1 je spojený s vulkanickým systémom Fagradalsfjall a klaster 2 je spojený s vulkánskym systémom Krysuvik .

mapa najaktívnejších zemetrasení, zdroj: ESRI
mapa najaktívnejších zemetrasení, zdroj: ESRI

Na Islande zrejme vybuchne sopka

Ďalšie mimoriadne silné zemetrasenie bolo na Islande zaznamenané v nedeľu 7. marca. Ako vidieť, tak roj zemetrasení sa presúva smerom k juhozápadnému cípu krajiny.

aktivita zemetrasení
aktivita zemetrasení

Roj zemetrasení za uplynulé dva týždne uvoľnil už toľko energie ako uvoľnili všetky zemetrasenia na Islande za posledné desaťročia. 

Seizmológovia a vulkanológovia skúmajú dáta zo seizmogramov. Signály sú silné na celom ostrove a je zaujímavé to, že tvar vĺn je odlišný, čo naznačuje, že zemetrasenia sú teraz spôsobované predovšetkým pohybom magmy.

seizmické vlny zemetrasení
seizmické vlny zemetrasení

Úroveň sopečného varovania medzičasom úrady zvýšili zo žltej na oranžovú. Na základe všetkých údajov o zemetrasení sa odborníci zhodujú, že existuje vysoké riziko sopečnej erupcie vo vulkanickom systéme Fagradalsfjal. 

Oficiálne úrady na Islande sa pripravujú na možný sopečný výbuch, ktorý je vysoko pravdepodobný, no jedným dychom dodávajú, že nič nie je isté. Existuje aj možnosť, že aktivita zemetrasení sa bude znižovať a nakoniec k erupcii sopky nedôjde. To však aktuálna seizmická aktivita ešte nenaznačuje.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd