Erupcie, magma a obrovské teplo nemusia byť len ničivé, ale môžu priniesť aj niečo prospešné. Podľa vedcov by sa dali využiť aj ako obnoviteľné zdroje energie.
Na Islande by mohla byť bezprecedentná príležitosť na výrobu obnoviteľnej energie a mohlo by to zmeniť globálnu energetickú budúcnosť, uvádza CNN v hĺbkovej správe. Tím vedcov a inžinierov v spolupráci s projektom Krafla Magma Testbed pracuje na využití obrovského potenciálu magmy, žiariacej látky nachádzajúcej sa v srdci Zeme.
Táto ambiciózna iniciatíva bola spustená v roku 2009, keď inžinier Bjarni Pálsson náhodou dosiahol magmatickú komoru počas geotermálneho vŕtania.
Cieľom projektu je premeniť mimoriadne teplo a tlak magmy na novú formu geotermálnej energie, potenciálne neobmedzenú a oveľa výkonnejšiu ako konvenčná energia. Ak všetko pôjde podľa plánu, prvý vrt bude dokončený v roku 2027 a druhý vrt je naplánovaný na rok 2029.
Tento druhý vrt bude rozhodujúci pri testovaní možnosti nepretržitej a udržateľnej výroby energie a pripraví pôdu pre „extrémnu geotermálnu energiu", ktorá by mohla spôsobiť revolúciu v energetickom sektore.
Záväzok je síce zložitý, ale výsledok môže byť prelomový. Akonáhle bude systém vyvinutý, mohol by poskytnúť zdroj čistej energie pre milióny ľudí, čo by výrazne pomohlo znížiť závislosť od fosílnych palív. Podľa odhadov žije asi 800 miliónov ľudí na svete v blízkosti aktívnych sopiek, ktoré by sa mohli stať potenciálnymi zdrojmi pokročilej geotermálnej energie, kopírujúc islandský model.
Inžinieri budú čeliť technologickým a bezpečnostným výzvam, pretože vŕtanie do magmatickej komory vyžaduje prekročenie teplôt blízkych +1 000 °C. Tento projekt však predstavuje jednu z najambicióznejších nádejí na udržateľnú budúcnosť, pričom Island je potenciálnym priekopníkom energetickej revolúcie, ktorá môže pomôcť planéte bojovať proti klimatickej kríze.
Ciele sú ambiciózne a nasledujúce mesiace a roky ukážu, či zažijeme energetickú relovúciu.