Jadranské more je najteplejšie za 100 rokov. Bude ešte teplejšie

14.06.2018 o 21:04 - Peter Minárik

Globálne otepľovanie má veľký dosah a vplyv aj na vývoj v oblasti Jadranského mora a vplyv na počasie v Slovákmi najviac navštevovaných turistických destináciach v Taliansku a v Chorvátsku. Teplota vody je veľmi teplá a v nasledujúcich rokoch bude ešte teplejšia a to bude mať dosah aj na počasie na našom území.

Chorváti aj Taliani sa tento rok čudujú. Domáci sa totiž v Jadrane kúpali už v máji. Aktuálna teplota vody dosahuje takú teplotu, aká je typické na konci júla a na začiatku augusta. Svedčia o tom aj štatistiky.

Dnes ráno sa teplota vody pri Krku, Splite a Pule pohybovala na +26 °C, čo je veľmi neobvyklá teplota. V porovnaní s dlhodobým normálom je aktuálna teplota o 3 až 4 °C vyššia ako je priemer. 

Alarmujúci je aj nasledovný údaj. Od roku 2008 do roku 2015 sa priemerná teplota Jadranského mora zvýšila o +1,25 °C a trend otepľovania pokračuje.

Klimatológovia vypočítali, že ak sa trend otepľovania rýchlo nezastaví, tak do roku 2050 sa Jadranské more oteplí o ďalšie 4 až 5 °C

Teplý Jadran je pozitívny len v tom, že dovolenku si môžete plánovať o niekoľko rokov aj v apríli, či v októbri, no teplota prináša veľké negatíva.

Živočíchy v Jadrane nie sú na takú teplotu zvyknuté a vysoké teploty môžu spôsobiť obmenu živočíchov.

Teplý Jadran však má priamy vplyv aj na počasie v Európe a to predovšetkým na Balkáne a v strednej Európe, teda vrátane nášho územia. Čím teplejšie more, tým je vyparovanie výraznejšie, tým je vzduch nasýtenejší vodnej pary a tým extrémnejšie zrážky sa potom tvoria.

Obzvlášť má teplota Jadranského mora vplyv na počasie v našej oblasti počas zimy. V oblasti sa totiž prehlbujú výrazné tlakové níže, ktoré potom postupujú aj do našej oblasti a prinášajú veľmi vlhké a veterné počasie.

Rastúca teplota Jadranského mora, tak môže priniesť veternejšie a vlhkejšie zimy a naopak, teplejšie a búrkovo extrémnejšie letá.