Japonsko čelí extra nebezpečnému supertajfúnu. Evakuovali takmer 10 miliónov ľudí

19.09.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

Kým v Atlantiku zúri hurikán Fiona, na Japonsko sa valí veľmi nebezpečný supertajfún Nanmadol. Ten už zasiahol západné Japonsko a na pevnine bude vyčíňať aj počas utorka. 

Japonsko od nedele sužuje jeden z najhorších tajfúnov, aké kedy krajina zažila. Supertajfún Nanmadol zasiahol v nedeľu Kjúšú, najjužnejší zo štyroch hlavných japonských ostrovov, a v najbližších dňoch by mal doraziť na najväčší japonský ostrov Honšú.

Supertajfún vyčíňa mimoriadnou silou. Nanmadol priniesol nárazy vetra až 234 km/h a až 400 mm dažďa, ktoré spôsobili okamžité záplavy.

Štátna televízia NHK uviedla, že jeden muž prišiel o život, keď jeho auto zaplavila voda, a ďalší zomrel po zosuve pôdy. Ešte jedna osoba je nezvestná a 87 je zranených.

Bez elektriny bolo v pondelok ráno asi 340-tisíc domácností, väčšina z nich na ostrove Kjúšú. Japan Airline a ANA Holdings zrušili približne 800 letov, informoval NHK.

Supertajfún zasiahne aj Honšú

Vyčíňanie supertajfúnu však ešte neskončilo. Búrka sa podľa predpovedí stočí na východ a prejde ponad hlavný japonský ostrov Honšú a potom sa v stredu presunie na more.

Trasa supertajfúnu Nanmadol. Zdroj: JTWC
Trasa supertajfúnu Nanmadol. Zdroj: JTWC

Nanmadol dal do pohotovosti takmer 10 miliónov ľudí, ktorí museli byť evakuovaní. Pre viac ako 500 000 ľudí v oblastiach Kagošima, Mijazaki, Oita, Kumamoto a Jamaguči bol vyhlásený 5. stupeň varovania, teda najvyšší na japonskej stupnici varovania pred katastrofami.

Po varovaní 4. stupňa bolo nariadené celkovo evakuovať približne deväť miliónov ľudí z častí regiónov Kjúšú, Šikoku a Čugoku.

Nanmadol bol kategorizovaný ako supertajfún americkým Spoločným centrom varovania pred tajfúnom (JTWC), čo je termín používaný pre búrky s trvalou rýchlosťou vetra 240 km/h alebo viac. Je to ekvivalent hurikánu 4. alebo 5. kategórie.