Aj vám sa dnes na západnom Slovensku zdalo, že je akosi teplo? Nemýlite sa! Dnešné poobedné maximá sa vyšplhali až na takmer +15 °C. Najteplejšie bolo v Bratislave.
Dnešné počasie bolo, a aj stále je, na našom území pestré. Kým na západnom Slovensku prevláda jarné počasie, lokálne aj slnečné, na východe, naopak, dnes prevažne snežilo a zrážky sa stále objavujú východne od Košíc a Prešova.
Vo viacerých miestach sa počas dňa vytvorila snehová pokrývka. Napríklad v Košických Olšanoch dnes nasnežilo okolo 2 cm snehu a pekne zimne to vyzerá aj v Bardejove.
Sneženie na východné Slovensko dnes priniesol oklúzny front, ktorý zároveň ukončil vlnu mrazivého počasia, ktoré na našom území prevládalo uplynulé dni. V týchto dňoch nás teda čaká teplejšie počasie bez veľmi mrazivých nocí a arktického chladu zo severu.
Za týmto oklúznym frontom začína prúdiť teplý morský vzduch od západu, ktorý sa postaral aj o dnešný nárast teplôt, najmä na juhozápade Slovenska a na Záhorí.
Na západnom Slovensku dnes teda panuje úplne odlišné počasie ako na východe a teploty sa tu dvíhajú poriadne vysoko. V Slovenskom Grobe bola o 14.00 h zaznamenaná teplota +14 °C a ešte teplejšie bolo v Bratislave, kde na na Kolibe o 14.00 h vystúpila teplota na +14,5 °C.
V Moravskom Sv. Jáne teplota stúpala aj do 15.00 h, kedy sa ručička teplomera vyšplhala na +14,3 °C a v rovnakom čase bolo napríklad v Bratislave v Mlynskej Doline príjemných +13,5 °C.
Podobne vysoké jarné teploty nás čakajú aj ďalšie dni. V utorok teploty vystúpia nad +10 °C, lokálne bude ešte teplejšie, a podobne teplo bude aj počas stredy, aj keď v strede týždňa už bude počasie nad naším územím ovplyvňovať zvlnený studený front, ktorý prinesie aj zrážky. Viac o zrážkach na Slovensku však prinesieme v ďalších článkoch.
Jar teda na Slovensko dorazila v malom predstihu, keďže až v piatok končí meteorologická zima na severnej pologuli. Astronomická jar začína neskôr, a to až 20. marca.