Je to potvrdené: Pri havárii vlaku neďaleko Slovenska sa do podzemných vôd dostal toxický benzén

Dominik Cenkner

Toxický benzén, ktorý unikol minulý týždeň z havarovaných cisterien v Hustopečiach nad Bečvou, sa dostal do podzemných vôd. Potvrdili to sondy vyhĺbené do dvoch metrov. Odborníci vyhĺbia ďalšie tri sanačné jamy, celkom ich bude osemnásť. Benzén z nich začali v stredu odčerpávať a odvážať na likvidáciu, povedal súdny znalec a hydrogeológ Milan Geršl, ktorý má sanačné opatrenia na starosti.

„Doteraz bolo vybagrovaných pätnásť sondážnych jám, vo štvrtok budú vybagrované ďalšie tri. Tie tri sa však budú hĺbiť preventívne v smere, kde to neočakávame,“ uviedol podľa ČT24 hydrogeológ. Vďaka jamám je podľa neho kontaminácia benzénom v mieste podchytená. „V jamách sledujeme, ako sa benzén šíri, v momente jeho výskytu ho z hladiny odsajeme,“ doplnil.

V dvoch jamách, v ktorých bola kontaminácia prchavými organickými látkami zistená, však bolo benzénu podstatne menej, než odborníci čakali. Geršl dodal, že cieľom týchto krokov je, aby sa toxická látka zachytila ​​včas, aby sa nedostala do susedného jazera a nezostala v pôde. Už skôr uviedol, že pracovať je podľa neho nutné rýchlo, látka sa nesmie dostať ďalej do geologických štruktúr, kde sa nemá ako rozkladať a zotrvať tu môže aj desiatky rokov.

Podľa zástupcu primátora Hustopečia nad Bečvou Zdenka Vahaly (KDU-ČSL) by mali hasiči pokiaľ možno čo najskôr poškodené cisterny naložiť a odviezť a začať s vykopávaním kontaminovanej zeminy. „V spolupráci s ČIŽP a krajskou hygienickou stanicou sa vytipovalo päť lokalít na odber vzoriek vody zo studní, ide o miesta relatívne najbližšie k havárii. Hygienici vzorky v stredu odobrali, výsledky by mali byť známe vo štvrtok,“ povedal zástupca primátora. Z jám podľa neho čerpajú odborníci spodnú vodu, ktorá do nich spádovo priteká.

 
 

Rybári budú spoločne s hasičmi na mieste inštalovať prevzdušňovače, ktoré prispejú k uvoľňovaniu benzénu. „Navrhoval som, že by nebolo márne po celej dĺžke havarovaného úseku inštalovať larseny, čo sú železné zábrany, ktoré do seba zapadajú, zatĺkli by sa do zeme a tým by sa netlačila voda z jazera k trati a k tomu zasiahnutému úseku, z ktorého benzén uniká. Je to však otázka dlhého času, výrobcov je u nás málo a dodacie lehoty sú dlhé,“ uviedol šéf hustopečských rybárov, Stanislav Pernický.

Bezprecedentná katastrofa

„Práce je potrebné vykonať bezodkladne. Katastrofa tohto typu je bezprecedentná. Havárii tohto typu a takého rozsahu čelíme v Českej republike prvýkrát,“ uviedol už v stredu popoludní riaditeľ Českej inšpekcie životného prostredia (ČIŽP), Petr Bejček.

Najviac ohrozené je podľa inšpekcie zhruba sedemnásťhektárové jazero č. 6, v ktorom sa už prejavujú zvýšené obsahy benzénu. Ten je zatiaľ zachytávaný pri okraji nádrže pomocou sorpčných hadov, ktoré inštalovali hasiči. Výtok z nádrže je od začiatku havárie monitorovaný a hodnoty benzénu sú aktuálne nízke a pod limitmi znečistenia, uviedla hovorkyňa ČIŽP Miriam Loužecká.

Ďalšej kontaminácii podzemných a povrchových vôd má zabrániť odťaženie kontaminovanej zeminy a odčerpanie kontaminovaných vôd. Začatie sanácie zemín v mieste havárie je však závislé od konečného odstránenia cisterien a železničného zvršku. „Všetky zainteresované subjekty sa teraz musia mobilizovať a urobiť naozaj maximum pre zmiernenie následkov tejto katastrofy, ktorá je úplne bezprecedentná,“ vyhlásil Bejček.

Od začiatku havárie vykonávajú pracovníci Povodia Moravy aj systematický monitoring rieky Bečvy. Podľa generálneho riaditeľa Davida Fína sú výsledky analýz koncentrácií benzénu v piatich odberných profiloch na rieke Bečve stále výrazne pod limitnou hodnotou pre povrchové vody. ČIŽP oslovila aj rezort zdravotníctva so žiadosťou o monitoring pitnej vody v okolitých studniach. Hygienici by mali vykonať odbery vzoriek a ich analýzu v najbližších dňoch. ČIŽP tiež preventívne Ministerstvo zdravotníctva informovala o možnom ohrození kúpacích vôd; vodná nádrž č. 6 však nie je vedená ako kúpacia - ide o chovné jazero hustopečských rybárov.

 

Tí označujú kontamináciu podzemných vôd za tragédiu. Podľa predsedu hustopečských rybárov Pernického prchavá toxická látka ohrozuje nielen jazero č. 6, ale aj spodné, odkiaľ tečie voda do Bečvy. „Ak sa nepodarí urýchlene odťažiť zeminu zasiahnutú benzénom a hasiacou vodou, s ktorou benzén prišiel do styku, tak sa môžeme rozlúčiť s rybárčením na tomto jazere. Ak sa kontaminovaná pôda urýchlene neodťaží, je to zle,“ uviedol Pernický.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Juraj
Zajtra
Búrky
23 °C / 6 °C
Marek
Sobota
Prehánky
18 °C / 5 °C
Jaroslava
Nedeľa
Skoro jasno
20 °C / 1 °C
Jaroslav
Pondelok
Jasno
21 °C / -1 °C
Jarmila
Utorok
Polooblačno
22 °C / 3 °C
Lea
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd