Jeden z najkrajších prírodných úkazov: Laponské nebo „hralo“ farbami

Fínsko Veronika Salayová

Počas noci mali obyvatelia severských krajín možnosť vidieť jeden z najkrajších prírodných úkazov vôbec. Na oblohe sa objavila polárna žiara, ktorá „hrala“ odtieňmi zelenej a fialovej. 

V nedeľu krátko pred 22.00 hod. sa na laponskej oblohe objavila polárna žiara. Tá rozžiarila nebo veľkými „tancujúcimi“ pruhmi zelenej a fialovej farby. Veľkolepé nebeské divadlo pozorovali nad malým fínskym mestečkom Utsjoki.

Severne od polárneho kruhu začali postupne počas noci presvitať farby a polárna žiara sa tak postarala o nádherné divadlo. Polárnu žiaru sa podarilo zachytiť aj počas soboty. Dá sa povedať, že víkend v Laponsku sa niesol v znamení svetielkujúcej oblohy. 

Polárna žiara vzniká, keď elektricky nabité častice zo slnečného vetra dopadajú na vrchnú vrstvu zemskej atmosféry. Počas slnečných erupcií je zo slnka uvoľňované veľké množstvo nabitých častíc, ktoré preletia slnečnou sústavou a dostanú sa do atmosféry našej planéty. 

Vo výške približne 100 kilometrov, v blízkosti magnetických pólov Zeme, sa atómy v našej atmosfére uvoľňujú a vytvárajú svetlá polárnej žiary. Na severnej pologuli sa polárna žiara odborne nazýva Aurora borealis a polárna žiara na južnej pologuli má pomenovanie Aurora australis. 

V okolí magnetických pólov je výskyt polárnych žiar najvyšší, ale výnimočne sa môžu objaviť aj v našich zemepisných šírkach, dokonca aj na rovníku. 

K polárnym žiaram sa viažu aj mnohé povery a pranostiky, napríklad v stredovekej Európe boli považované za dych hrdinských bojovníkov. V Nórsku prechovávali k tomuto nebeskému úkazu posvätnú úctu, a v niektorých krajinách, naopak, boli polárne žiary predzvesťou temných síl, často aj moru, vojny alebo smrti.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd