Havajská sopka Kilauea tento rok vybuchla už 3-krát. Obyvateľov erupcia priamo neohrozila, avšak môže im spôsobiť respiračné problémy.
Sopka Kilauea na ostrove Havaj začala v nedeľu popoludní vybuchovať. Našťastie, prúdy lávy smerovali na dno okolo krátera, uviedol v nedeľu geologický prieskum Spojených štátov (USGS).
Snímky z webovej kamery ukazujú trhliny na dne krátera sopky, ktoré vytvárajú lávové prúdy na povrchu dna krátera.
At this time, lava at Kilauea is confined to the summit and does not pose a lava threat to communities. However, eruptions emit volcanic particles and gases which may create breathing problems for people exposed. Follow guidance from @Volcanoes_NPS staff if you are in the area. pic.twitter.com/RzlnzVQvwM
— Hawaii EMA (@Hawaii_EMA) September 11, 2023
Havajská agentúra pre núdzový manažment na sociálnych sieťach uviedla, že erupcia nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre obyvateľov, hoci sopečné častice a plyny môžu zraniteľným jednotlivcom spôsobiť dýchacie problémy.
Podľa USGS erupcii predchádzalo obdobie silnej seizmickej aktivity. Agentúra v tejto oblasti vydala červenú výstrahu pre leteckú dopravu.
Kilauea, ktorá sa nachádza v rámci havajského národného parku Volcanoes, je jednou z najaktívnejších sopiek na svete.
V roku 2019 viedla séria zemetrasení a veľká erupcia k zničeniu stoviek domov a podnikov. Sopka vybuchla naposledy v januári a júni tohto roku.