Jednodňové skipasy za takmer 70 €. Lyžiari si v novej sezóne poriadne priplatia

02.12.2022 o 19:02 - Dominik Cenkner

Začala sa nám zima, aspoň tá meteorologická, a to pre mnohých znamená jediné. Po roku je tu opäť čas vytiahnuť svoje lyže. Kým uplynulé 2 roky lyžiarsku sezónu kazila pandemická situácia, tento rok to budú ceny.

Jednodňové skipasy za takmer 70 €. Lyžiari si v novej sezóne poriadne priplatia
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Lyžiarska sezóna v Rakúsku sa začína cenovým šokom. V niektorých oblastiach sa ceny jednodňových skipasov blížia k hranici sedemdesiat eur. Zdraželi aj ubytovacie služby a lyžiarske kurzy. Lyžiarske strediská sú drahšie aj v Nemecku.

Lyžiarska sezóna v rakúskych Alpách sa tento týždeň rozbehla naplno, hoci približne dve desiatky lyžiarskych stredísk začali sezónu už skôr. Vo štvrtok sa podľa serveru Bergfex spustili vleky v tirolských regiónoch Kühtai a St. Anton am Arlberg a v oblasti Saalbach-Hinterglemm v Salzburgu. V najvyšších nadmorských výškach týchto alpských oblastí je najmenej 40 cm snehu.

Nadšenie návštevníkov rakúskych Álp však trochu tlmia vysoké ceny ponúkaných služieb, najmä kvôli vysokým nákladom na energie. Podľa portálu oe24.at zdraželi skipasy v niektorých rakúskych lyžiarskych strediskách o 14 percent, v priemere o 8 percent.

Čím skôr kúpite, tým lacnejšie vás to vyjde

Napríklad v stredisku St. Anton am Arlberg bude celodenný skipas pre dospelého stáť od 24. decembra 67 eur, v Kitzbüheli bude na prelome rokov stáť 65 eur a v Schladmingu 63 eur. Lyžiarske stredisko Dachstein West tento rok ponúka celodenný skipas za 57 eur v porovnaní s 50 eurami v minulom roku.

Niektoré strediská sa v súčasnosti spoliehajú na variabilné ceny. Napríklad lanovky vo vorarlberských strediskách Montafon a Brandnertal budú lacnejšie pre tých, ktorí si ich rezervujú skôr a online, a na dni s nižšou návštevnosťou. Celodenný lístok na Planai v Štajersku tiež stojí od 58 do 68 eur v závislosti od toho, ako dlho vopred si ho rezervujete.

Prevádzkovatelia lanoviek chcú ušetriť peniaze. Zvažuje sa napríklad vypnutie vyhrievania sedadiel, obmedzenie nočného lyžovania a osvetlenie staníc.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na viac ako jednodňové výlety na svahy, musia siahnuť hlbšie do vrecka. Ceny hotelov sa zvýšili až o 20 %.

Lyžiarske stredisko Schladming, zdroj: skiresort.info
Lyžiarske stredisko Schladming, zdroj: skiresort.info

Šetriť chcú aj v Nemecku

Stredisko v juhonemeckom regióne Zugspitze privítalo v piatok prvých lyžiarov. Snehové podmienky zatiaľ nie sú ideálne, takže v prevádzke je len jeden vlek a jedna zjazdovka. Vzhľadom na obmedzenú kapacitu stredisko predáva len malý počet skipasov na deň, ktoré si však môžete zakúpiť tri dni vopred online.

Vzhľadom na vysoké náklady na energie prijal prevádzkovateľ Zugspitze a neďalekého strediska Garmisch-Classic viacero úsporných opatrení, ale ani tak sa nevyhol zvyšovaniu cien. „Zatvorenie zjazdoviek neprichádza do úvahy,“ povedal Matthias Stauch, šéf spoločnosti Bayerische Zugspitzbahn, ktorá prevádzkuje obe strediská. Dodal, že približne 50 % pracovných miest v regióne je spojených s cestovným ruchom.

Spoločnosť Bayerische Zugspitzbahn chce počas tejto zimy výrazne znížiť náklady na zasnežovanie, preto sa bude pri spúšťaní snežných diel riadiť aktuálnymi cenami elektrickej energie, predpoveďami počasia a ekonomickým zmyslom. Pre lyžiarov to môže znamenať užšie zjazdovky v stredisku Garmisch-Classic, ktoré sa na rozdiel od Zugspitze spolieha na zasnežovacie zariadenia a v prevádzke nebudú všetky vleky.

Ako to bude na Slovensku?

Na otvorenie lyžiarskej sezóny sa chystajú aj slovenské strediská. Od soboty otvorí svoje brány aj Jasná. 

Už v prvý deň majú byť k dispozícii zjazdovky Turistická, Májová, Biela púť a Lúčky. Ďalšie dve zjazdovky - Pretekárska_Priehyba-Záhradky a Májová_Rovná Hoľa-Priehyba - budú otvorené s obmedzenými podmienkami. 

Na sezónu sa pripravujú aj v Jasnej, zdroj: facebook.com/@jasnanizketatry
Na sezónu sa pripravujú aj v Jasnej, zdroj: facebook.com/@jasnanizketatry

Ani naše lyžiarske strediská sa s určitosťou nevyhnú zvyšovaniu cien za skipasy. Aj v tomto prípade však platí, že dokážete ušetriť financie, ak si lístky kúpite vopred. Z oficiálnej stránky strediska Jasná je zrejmé, že jednodňový skipas pre dospelého bude priamo pri pokladni stáť 59 €, ale ak si ten istý skipas kúpite online, vyjde vás „len“ na 42 €.