Jeseň praje pozorovaniu záhadného javu, o ktorom v Tatrách dodnes kolujú strašidelné povery. Ako však v skutočnosti vzniká tento meteorologický jav, ktorému sa hovorí aj „Brockenský prízrak“?
Niektorí mu hovoria „Brockenský prízrak“, pod Tatrami ho poznajú ako „tatranské vidmo“, v skutočnosti ide o optický jav – gloriolu.
Medzi Tatrancami, ktorí sem-tam zablúdili na končiare našich veľhôr a stretli sa tam s týmto „čudom“, od nepamäti kolovali legendy o zlých znameniach či duchoch hôr.
Aká je však pravda o tomto meteorologickom jave, ktorému sa darí najmä na jeseň?
Tento druh glorioly - halového javu, oddávna strašil nielen dobyvateľov Tatier, ale aj všetkých priaznivcov horskej turistiky po celom svete.
Názov „Brockenský prízrak“ dostal v Nemecku, kde sa jav zjavoval na Brockene, najvyššom vrchu národného parku Harz.
Postava tieňa so svätožiarou na pozadí hmly však nie je žiadnym strašidlom, ale obyčajným meteorologickým úkazom, ktorý sa dá ľahko vysvetliť a často sa s ním turisti stretávajú práve na jeseň.
Ide totiž o fenomén, ktorý možno pozorovať len za veľmi špecifických podmienok. Vyskytuje sa na vrcholoch hôr a to najčastejšie počas rannej hmly.
Táto unikátna farebná svätožiara, nazývaná aj gloriola (z ang. glory), vzniká, keď je vzduch plný kvapiek dažďa či hmly a tieto kvapky následne rozptýli svetlo.
Ak na pozorovateľa svieti Slnko nízko nad obzorom, jeho tieň sa potom premietne na oblaky alebo hmlu pod ním.
Ideálne podmienky na pozorovanie tohto úkazu panovali aj ku koncu septembra v Slovinsku.
Nádherný Brockenský prízrak sa podarilo odfotiť 29. septembra na Križnej Gore v obec Škofja Loka v Slovinsku.
Aj keď najbližšie dni budú na našom území upršané, budúci týždeň sľubuje návrat pekného počasia. Využite teda koniec babieho leta a vybehnite na niektorý z našich končiarov, kde sa aj vám možno podarí stretnúť toto „tatranské strašidlo“.