Juhovýchod Kanady zažíva rekordné teplo. Prepisovali sa 70-ročné rekordy

Dominik Cenkner

Počasie si na americkom kontinente robí, čo sa mu zachce. Dôkazom sú aj aktuálne teplé dni na juhovýchode Kanady.

Len týždeň po tom, čo v kanadskej provincii Alberta, ktorú teraz zvierajú 20 stupňové mrazy, teploty dosiahli až +26 °C, neobyčajne teplé počasie dorazilo taktiež do východného Ontaria a južného Quebeku. Teda do najľudnatejších oblastí v Kanade.

Zatiaľ čo sa Kanaďania tešili zo slnečnej oblohy a teplotám v rozmedzí od +20 °C do +25 °C, ľudia v Kalifornii či Nevade čelili vlne mimoriadne chladného počasia. To do inak teplej a slnečnej Kalifornie prinieslo výdatné sneženie.

Počasie na severe amerického kontinentu je veľmi premenlivé. Tak napr. v kanadskom Calgary v pondelok 2. novembra namerali teplotu až +23,1 °C. Na konci daného týždňa však dorazila pravá zima. Počas víkendu 7. a 8. novembra ležala v Calgary niekoľkocentimetrová snehová pokrývka a teploty klesli na -11 °C. Z leta sa tak prehupli rovno do zimy.

Denné maximá 5. novembra a nočné minimá 10. novembra v USA a Kanade, Foto: meteociel.fr
Denné maximá 5. novembra a nočné minimá 10. novembra v USA a Kanade, Foto: meteociel.fr

Mesto Saguenay, ktoré leží približne 800 km severovýchodne od Toronta, sa nachádza medzi 48 a 49° s. š., rovnako ako České Budějovice. V oboch mestách dokonca prevládalo južné prúdenie, ale zatiaľ čo u našich susedov sa teploty pohybovali pri inverznej oblačnosti okolo +5 °C, v spomínanom Saguenay to bolo až +22 °C.

Teplo však bolo aj v ďalších kanadských mestách. Spomeňme napríklad Ottawu, kde 10. november priniesol maximum +23,4 °C. Denný rekord pre 10. november z roku 1948 bol tak prekonaný o rovné 4 °C.

Teploty nad +20 °C namerali aj v Toronte či Montreale. V prvom spomínanom meste priniesol 10. november +24,3 °C - prekonaný tak bol rekord z roku 2009. V druhom prípade teplota vystúpila na +22,4 °C, čím sa prekonal rekord z roku 1948, a o 4,1 °C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd